ԱՄՆ Պետդեպը հայտարարություն է տարածել, ըստ որի ԼՂ հակամարտության գոտում հոկտեմբերի 26-ին՝ ժամը 08։00-ից, հումանիտար հրադադար հաստատելու վերաբերյալ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել։ Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ-Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ հայտարարության մեջ:
Ըստ դրա՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանը և Ջեյհուն Բայրամովը հոկտեմբերի 24-ին ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Սթիվեն Բիգանի հետ հանդիպմանը վերահաստատել են իրենց երկրների հանձնառությունը՝ կյանքի կոչելու և պահպանելու կրակի դադարեցման վերաբերյալ պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվել Մոսկվայում հոկտեմբերի 10-ին և վերահաստատվել հոկտեմբերի 17-ին՝ համահունչ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թարմփի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից հոկտեմբերի 1-ին արված հայտարարության:
«Հումանիտար հրադադարն ուժի մեջ կմտնի 2020թ. հոկտեմբերի 26-ին՝ տեղական ժամանակով՝ 08:00-ին: Միացյալ Նահանգները խթանեցին ինտենսիվ բանակցություններ ԱԳ նախարարների և Մինսկի խմբի համանախագահների միջև՝ Հայաստանին և Ադրբեջանին ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը մոտեցնելու նպատակով»,- ասվում է հայտարարության տեքստում:
Հայաստանը և Ադրբեջանը երկու անգամ որոշել են մարդասիրական նպատակներով դադարեցնել կրակը, առաջին պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել Մոսկվայում՝ հոկտեմբերի 10-ին, հումանիտար հրադադարի շուրջ, երկրորդ՝ Ֆրանսիայի միջամտությամբ հումանիտար զինադադարի շուրջ պայմանավորվածությունը ուժի մեջ էր մտնելու հոկտեմբերի 18-ին: Ոչ հրադադարը, ոչ էլ զինադադարն Ադրբեջանի կողմից սադրանքով չեն պահպանվել, Արցախի ուղղությամբ ձեռնարկվել է հարձակում։

Armenia and Azerbaijan have agreed that a humanitarian ceasefire reached on October 10 and October 17 will take effect at 08:00 a.m. local time on October 26, according to a statement released by the Governments of the United States, Armenia, and Azerbaijan on Sunday.
Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with Deputy Secretary of State Stephen E. Biegun on October 24, 2020 and reaffirmed their countries’ commitment to implement and abide by the humanitarian ceasefire agreed in Moscow on October 10, which were reaffirmed in the statement issued from Paris on October 17, in accordance with the October 1 joint statement of United States President Donald J. Trump, French President Emmanuel Macron, and Russian President Vladimir Putin.
The humanitarian ceasefire will take effect at 08:00 a.m. local time (12:00 a.m. EDT) on October 26, 2020. The United States facilitated intensive negotiations among the Foreign Ministers and the Minsk Group co-chairs to move Armenia and Azerbaijan closer to a peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict.