Ռուսաստանը համամիտ չէ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու հնարավորության դիրքորոշմանը: Այդ մասին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է Աթենքի մակեդոնական լրատվական գործակալությանը (AMNA) հարցազրույցում, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Լավրովը հավելել է նաև, որ Մոսկվան կոչ է անում Թուրքիային իր ազդեցությունն օգտագործել Լեռնային Ղարաբաղում կրակի դադարեցման և բովանդակային բանակցությունների մեկնարկի համար։
«Լեռնային Ղարաբաղի առումով Ռուսաստանի և Թուրքիայի ներգրավվածության բնույթն ունի իր նրբությունները: Չենք թաքցնում, որ մենք չենք աջակցում այդ խնդրի ռազմական լուծման հնարավորության վերաբերյալ (Թուրքիայի,- խմբ.) դիրքորոշմանը: Բարեկամ և եղբայրական համարելով թե հայ, թե ադրբեջանցի ժողովուրդներին՝ մենք չենք կարող կիսել նման մղումները»,- ասել է ՌԴ նախարարը։
«Ռուսաստանն ու Թուրքիան աշխատում են լարվածության օջախներում հակամարտությունների (ԼՂ-ում, Սիրիայում և Լիբիայում) կարգավորման ուղղությամբ: Գաղտնիք չէ, որ օբյեկտիվ պատճառներով մեր մոտեցումները մի շարք վիճահարույց տարածաշրջանային հարցերում կարող են էապես տարբերվել»,- ասել է Լավրովը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է Մոսկվան գնահատում Թուրքիայի ներգրավվածությունը ԼՂ, Սիրիայի և Լիբիայի հակամարտություններում:
Լավրովը հիշեցրել է, որ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարներ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի նախագահները հանդես են գալիս բացառապես քաղաքական կարգավորման օգտին: Նախարարը նշել է նաև, որ հենց այդ համանախագահների եռյակն է միջնորդության համընդհանուր ճանաչված ձևաչափը:

26 Октябрь 2020 - 08:48 AMT
Россия не поддерживает позицию о возможности решения конфликта вокруг Нагорного Карабаха военным путем. Об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью Афинскому Македонскому агентству новостей (АМНА).
«В истории с Нагорным Карабахом характер вовлеченности России и Турции имеет свои нюансы. Не скрываем, что не поддерживаем позицию о возможности и допустимости военного решения этой проблемы. Рассматривая оба народа – и армянский, и азербайджанский – как дружественные и братские, мы не можем разделять подобные устремления», – отметил Лавров, пишет ТАСС.
Лавров напомнил, что в пользу исключительно политического урегулирования четко высказывались президенты России, США и Франции в качестве руководителей – председателей Минской группы ОБСЕ. Он подчеркнул при этом, что именно «тройка» сопредседателей является общепризнанным форматом посредничества в этом конфликте.
«Убеждаем турецких партнеров в целесообразности употребить свое влияние в интересах поддержки такой линии (прекращения огня в Карабахе – ред.). Провел серию телефонных бесед на тему Нагорного Карабаха с мининдел Турции Мевлютом Чавушоглу», – отметил Лавров.
«Призываем всех внешних игроков сделать все, чтобы не допустить дальнейшего раскручивания военного сценария, остудить эмоции сторон, активизировать работу по созданию условий для перезапуска мирного процесса», – подытожил российский министр.