ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները պետք է մեկտեղեն ջանքերը խնդրի կարգավորման վրա և ոչ թե առանձին նախաձեռնություններով հանդես գան, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հնդկական WION հեռուստաընկերությանը հարցազրույցում։
«Կարծում եմ, որ այս իրավիճակում ճիշտ կլինի, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներ Միացյալ Նահանգները և Ֆրանսիան աջակցեն Ռուսաստանի խաղարարար ջանքերին և ոչ թե իրենք փորձեն առանձին խաղարարար նախաձեռնություններ ցուցաբերել: Մանավանդ, որ, Ռուսաստանը՝ մոտ լինելով և ներկա լինելով տարածաշրջանում, ավելի գործուն լծակներ ունի իրավիճակի վրա կոնկրետ ազդեցություն գործելու համար»,- ասել է Փաշինյանը։
Պատասխանելով միջազգային կառույցների միջամտության մասին հարցին՝ Փաշինյանը նշել է, որ այդ կարգի կառույցները շատ հաճախ չունեն բավարար լծակներ՝ իրավիճակի վրա կոնկրետ ազդեցություն ունենալու:
«Սա է պատճառը, որ մենք կարծում ենք, որ տվյալ իրավիճակում ելք կարող է լինել ռուսական խաղաղապահ ուժերի տեղակայումը հակամարտության գոտում: Մեր կարծիքով՝ միջազգային հանրությունը և, մասնավորապես, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները պետք է աջակցեն, քաջալերեն, որպեսզի ռուսական խաղաղապահ զորքերի տեղակայումը հակամարտության գոտում տեղի ունենա: Որովհետև այլ պարագայում որևէ կոնկրետ գործողություն չենք տեսնի հումանիտար ճգնաժամը կանխելու ուղղությամբ»,- նշել է նա։
Ըստ վարչապետի՝ Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցողը և Թուրքիայի ներկայությունն այդ երկրի կողմից հայերի նկատմամբ վարվող ցեղասպան քաղաքականության շարունակությունն է: Փաշինյանը նշել է, որ Արցախի ժողովուրդը գտնվում է գոյութենական վտանգի ներքո, և հարցի լուծման ամենաճիշտ և պրագմատիկ ձևը «անջատում հանուն փրկության» (remedial secession) բանաձևի կիրառումն է՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգությունն ապահովելու համար:

Страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ должны объединить усилия для урегулирования карабахского вопроса и не выступать с отдельными инициативами. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в рамках программы Global Leadership Series индийской телекомпании WION.
«Я думаю, в этой ситуации было бы правильно, если бы страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ – США и Франция, поддержали миротворческие усилия России, и не пытались выступить с отдельными мирными инициативами. Тем более, что Россия, будучи близкой и присутствующая в регионе, имеет более активные рычаги воздействия на ситуацию», – отметил премьер.
Говоря о воздействии на ситуацию международных структур, он отметил, что их действия не всегда эффективны, и у таких структур зачастую нет достаточных рычагов конкретного воздействия на ситуацию.
«Поэтому мы считаем, что размещение российских миротворцев в зоне конфликта могло бы стать выходом из сложившейся ситуации. По нашему мнению, международное сообщество и, в частности, страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ должны поддерживать и поощрять размещение российских миротворцев в зоне конфликта. Потому что иначе мы не увидим никаких конкретных действий по предотвращению гуманитарного кризиса», – заявил Пашинян.
Он подчеркнул, что Минская группа ОБСЕ – единственный международно признанный формат, в рамках которого должен быть обсужден и решен карабахский вопрос.
Пашинян также рассказал о своих ожиданиях от представителей международного сообщества: «Констатировать, что Турция организовала переброску террористов и наемников в Азербайджан, и что без Турции эта война не началась бы. Констатировать наступательные действия террористических группировок Азербайджана и Турции, констатировать, что армяне Нагорного Карабаха находятся в экзистенциальной опасности, стоят перед угрозой геноцида, в этом контексте рассмотреть применимость формулы «отделения ради спасения» (remedial secession) в отношении Нагорного Карабаха и признать его независимость».