Ժամը 17:00-ից Արցախի սահմանի երկայնքով կրակի խտությունը կտրուկ մեծացել է: Այդ մասին հայտարարել է պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Շուշան Ստեփանյանը։
«Հակառակորդը ՊԲ դիրքերի ուղղությամբ կիրառում է փողային և ռեակտիվ հրետանի, նաև` տանկեր»,- ասվում է գրառման մեջ։
Թշնամական ուժերը «Գրադի» և «Սմերչի» կայանքներից հրթիռակոծում են Մարտունու շրջանը` ներառյալ քաղաքը, Մարտակերտը, ինչպես նաև Ասկերանի վերին ենթաշրջանի գյուղերը։
Տուժածների և ավերածությունների մասին մյուս տվյալները ճշտվում են։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ծանր մարտեր են Արցախի հարավ-արևելքում։
Հոկտեմբերի 26-ի առավոտյան, չնայած ԱՄՆ-ում ձեռք բերված հրադադարի մասին նոր պայմանավորվածությանը, ադրբեջանական ուժերը գրոհ են ձեռնարկել հարավ-արևելյան հատվածում տեղակայված զորամասերից մեկի առաջնագծի ուղղությամբ՝ շարունակելով հրետակոծել նաև խաղաղ բնակավայրերը:

26 октября в 17:00 на границе Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) резко возросла плотность огня. Об этом сообщила пресс-секретарь Минобороны Армении Шушан Степанян.
По ее словам, в направлении позиций Армии обороны НКР ВС Азербайджана применяют ствольную и реактивную артиллерию, а также танки.
Кроме того, азербайджанские силы обстреливают из установок «Град» и «Смерч» Мартунинский район Арцаха, включая город Мартакерт, а также села верхнего подрайона Аскерана.
Отмечается, что в городе Мартуни загорелся жилой дом. Пожарные спасатели проводят пожаротушение и спасательную работу. Данные о пострадавших и разрушениях уточняются.