Արցախյան հարցով հայ ժողովուրդը պատրաստ է փոխզիջումների, սակայն պատրաստ չէ կապիտուլյացիայի, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ես կարող եմ ասել, որ հայ ժողովուրդը, մենք պատրաստ ենք նույնիսկ ցավոտ փոխզիջումների, բայց արդյոք հայ ժողովուրդը պատրաստ է կապիտուլյացիայի։ Կարծում եմ՝ հայ ժողովուրդը ոչ մի պարագայում պատրաստ չէ կապիտուլյացիայի, և որքան էլ անհնար է թվում մեր սահմանափակ ռեսուրսների տրամաբանության մեջ, հայ ժողովուրդը պետք է ռեսուրսներ գտնի դիմակայելու և իր իրավունքները պաշտպանելու»,- ասել է նա։
Վարչապետի խոսքով՝ պետք է ռեսուրսները կենտրոնացնել՝ «Ադրբեջանին փոխզիջումների հակելու համար»։
Փաշինյանի խոսքով՝ ադրբեջանական կողմը ոչ թե հարցի կարգավորում, այլ ԼՂ կապիտուլյացիա է ուզում, իսկ հայկական կողմը ճկունություն է ցուցաբերել, բայց այն ընդունելի չի եղել արդեն Ադրբեջանի համար։

26 Октябрь 2020 - 16:00 AMT
В вопросе карабахского конфликта армянский народ готов на комнпромисс, но не готов к капитуляции. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Я могу сказать, что армянский народ, мы готовы на взаимные уступки, даже на взаимные уступки, которые болезнены для нас. Но готов ли армянский народ к капитуляции? Думаю, что ни в коем случае не готов, и каким бы невозможным это ни казалось в логике наших ограниченных ресурсов, армянский народ должен найти ресурсы, чтобы сопротивляться и защищать свои права»,- заявил премьер.
По его словам, Баку ожидает не компромисса, а капитуляции Карабаха, и нужно сосредоточить ресурсы на «склонении Азербайджана к компромиссу».