Հայաստանի վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը հոկտեմբերի 27-ից պարապմունքներ կանցնի 13 հոգանոց կանանց ջոկատի կազմում՝ առաջնագիծ մեկնելու համար։
«Վաղվանից 13 հոգանոց կանանց ջոկատը՝ այդ թվում ես ինքս, կսկսենք զինվորական պարապմունքներ։ Մի քանի օրից կմեկնենք մեր հայրենիքի սահմանները պաշտպանելու։ Մենք ոչ հայրենիք, ոչ արժանապատվություն չունենք թշնամուն զիջելու»,- գրել է նա ֆեյսբուքյան իր էջում։
Հոկտեմբերի 26-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ բոլոր տղամարդիկ պետք է ոտքի կանգնեն ու զինկոմիսարիատ գնան։

Anna Hakobyan, the wife of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, has revealed that a 13-strong female squad, including herself, will be enlisting to defend the borders of Nagorno-Karabakh.
"A squad of 13 women, including myself, will start military training tomorrow. We'll leave for defending the borders of our homeland in several days," Hakobyan said Monday, October 26.
Also Monday, Pashinyan urged Armenians to join the army and fight Azerbaijan's aggression against Karabakh. His son too has joined the Karabakh army as a volunteer, only months after completing his two-year compulsory military service.