ՀՀ վարչապետը Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ԱՄՆ միջնորդությամբ ձեռք բերված հրադադարը ձախողվել է, դրա ընթացքում անմեղ խաղաղ բնակիչներ են տուժել։
«Ցանկանում եմ հայտարարել, որ հրադադար հաստատելու միջազգային հանրության ջանքերը, այս անգամ միջնորդավորված Միացյալ Նահանգների կողմից, ձախողվել են։ Ադրբեջանի շարունակական հրետակոծության հետևանքով Արցախում այսօր (հոկտեմբերի 26-ին-խմբ.) քաղաքացիականներ են զոհվել և վիրավորվել»,- գրել է նա Twitter-ում։
Ավելի վաղ Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմը պահպանվում է։
Հոկտեմբերի 26-ի առավոտյան՝ ԱՄՆ-ում ձեռք բերված հրադադարի հայտարարված ժամից 45 րոպե անց, Ադրբեջանը լրջորեն խախտել է այն՝ հարձակվել, թիրախավորել խաղաղ բնակավայրեր, օրվա ընթացքում կիրառել փողային և ռեակտիվ հրետանի, տանկեր։ Ադրբեջանական հրթիռակոծության հետևանքով հոկտեմբերի 26-ին Ավետարանոց գյուղում զոհվել է 1 և վիրավորվել 2 քաղաքացիական անձ։

26 Октябрь 2020 - 20:31 AMT
Усилия США по установлению режима прекращения огня в Нагорном Карабахе потерпели неудачу. Об этом написал в своем микроблоге в Twitter премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Армения и Азербайджан в третий раз согласились на гуманитарное прекращение огня в зоне карабахского конфликта с 08:00 26 октября при посредничестве США. Грубо нарушив достигнутую в США договоренность о гуманитарном перемирии, азербайджанская сторона в 08:45 открыла артиллерийский огонь в направлении боевых позиций на северо-востоке Арцаха.
«Хочу заявить, что усилия международного сообщества, на этот раз при посредничестве США, по установлению режима перемирия потерпели неудачу. И, как следствие, сегодня в результате продолжающихся обстрелов со стороны вооруженных сил Азербайджана погибли и получили ранения мирные жители», – отметил Пашинян.
Ранее 26 октября президент США Дональд Трамп заявил, что «режим перемирия между Арменией и Азербайджаном соблюдается».
До этого Пашинян отметил, что ожидает от США некоторых ответных действий на нарушение перемирия, в частности, узнали ли США, в результате чьих действий был нарушен режим прекращения огня, и если узнали, какие последствия будут для нарушившей стороны.