Հոկտեմբերի 27-ին լրանում է Արցախում թուրք-ադրբեջանական սանձազերծած պատերազմի մեկ ամիսը։ Մեկ ամիս առաջ՝ սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան ժամը 07։10-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերը հարձակվեցին Արցախի վրա՝ թիրախավորելով թե ռազմական օբյեկտներ, թե մայրաքաղաք Ստեփանակերտը, Շուշին և այլ խաղաղ բնակավայրեր։
Այս պատերազմն առանձնացավ Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին հասցող քաղաքական և ռազմական լիակատար աջակցությամբ։ Ադրբեջանի օգտագործման են տրված թուրքական F-16 կործանիչներ և Bayraktar անօդաչուներ։ Բացի այդ, Անկարայի նախաձեռնությամբ Լեռնային Ղարաբաղի մարտերին մասնակցելու համար Ադրբեջան են տեղափոխվել սիրիացի ահաբեկիչ-զինյալներ, ինչի մասին վկայում են ինչպես նրանց տեսանյութերը, այնպես էլ առանձին երկրների տվյալները, այդ թվում՝ ռուսական հետախուզությունը։
Մեկ ամսում հայկական կողմի հաշվարկներով հակառակորդը կորցրել է ավելի քան 200 ԱԹՍ, մոտ 2 տասնյակ ուղղաթիռ, ավելի քան 20 ինքնաթիռ, 600 զրահատեխնիկա, 6 ՏՕՍ, մոտ 7000 զոհ է տվել։ Ադրբեջանը գաղտնի է պահում իր զոհերի թիվը։ Վերջինիս հաջողվել է նաև որոշ ուղղություններով գրավել Արցախի առանձին հատվածներ։
Հայկական կողմից զոհվել է 974 զինծառայող (այդ թվում՝ կամավոր, պահեստազորային): Այս ընթացքում Ադրբեջանը շարունակաբար թիրախավորել է խաղաղ բնակավայրերը, հումանիտար նշանակության քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, այդ թվում՝ հոսպիտալը, շտապ օգնության մեքենաները, փրկարար ծառայության շենքը։ Ադրբեջանական զինուժի դիտավորյալ թիրախ են դարձել նաև միջազգային լրագրողները։
Ընդհանուր զոհվել է 39 քաղաքացիական անձ, վիրավորվել՝ հարյուրները, այդ թվում՝ երեխաներ։ Փախստական է դարձել մոտ 90,000 արցախցի։
Ադրբեջանը կրկին աչքի է ընկել ոճրագործի ձեռագրով, պարբերաբար համացանցում են հայտնվում ադրբեջանցիների նկարած ռազմական հանձագործություն պատկերող տեսանյութեր, գնդակահարվում են հայ քաղաքացիականներ, նվաստացվում և խոշտանգվում են հայ ռազմագերիներ, պղծվում հայ զինծառայողների դիակներ։
Այս ընթացքում միջազգային հանրությունը կողմերին զսպվածության և բանակցությունների սեղան վերադառնալու բազմաթիվ կոչեր է արել։ Հումանիտար նպատակներով կրակի դադարեցման 3 պայմանավորվածություն Ադրբեջանը ձախողել է՝ փաստացի հրաժարվելով մարտի դաշտում մնացած իր սպանված զինծառայողների մարմիններից և հայկական կողմում հայտնված ողջ զինծառայողներից։

One month has passed since Azerbaijan, with help from Turkey and mercenaries deployed from Syria and Libya, started a war against Artsakh (Nagorno-Karabakh) on September 27. Hostilities continue in the various sections of the Karabakh to this very moment.
Throughout this period, the Azerbaijani armed forces attacked Artsakh, targeting both military facilities and the capital Stepanakert, Shushi and other peaceful settlements.
This war stands out by Turkey’s full political and military support to Azerbaijan. In particular, F-16 fighters and Bayraktar UAVs were given to Baku, with Ankara also transferring terrorist mercenaries to Azerbaijan for participation in Nagorno Karabakh battles. This fact has been proved by videos posted by the mercenaries themselves and data from several countries, including Russian intelligence services.
According to information provided by the Armenian side, Azerbaijan has lost more than 200 drones, around 2 dozen helicopters, more than 20 airplanes, 600 armored vehicles, 6 TOS multiple rocket systems, while around 7000 Azeri soldiers have been killed. Azerbaijan has managed to advance in seperate parts of Karabakh in some directions.
The death toll on Armenian side now stands at 1009, according to information provided by the Karabakh Defense Army.
From the first moments of its aggression, Azerbaijan has been continuously targeting peaceful settlements, civil infrastructure, including hospitals, ambulances, rescue service buildings. International reporters have been targeted as well by the Azerbaijani Armed Forces.
In total, 39 civilians have been killed and hundreds more injured, including children, in Karabakh, while 90,000 people have been displaced.