Հոկտեմբերի 27-ի առավոտյան՝ ժամը 10:00-10:15 սահմաններում, Ադրբեջանը, շարունակելով խախտել հայտարարված հրադադարը, անօդաչու թռչող սարքերով և հրթիռահրետանային միջոցներով հրետակոծել է ՀՀ հարավային սահմանի Իրանի հետ հատման կետի հայկական սահմանապահ ուղեկալի դիրքերը (Մեղրի-խմբ․):
Այս մասին հայտնում է ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը՝ նշելով, որ անօդաչուներից մեկն ընկել է ՀՀ տարածքում։
Արձանագրելով հրադադարի ռեժիմի հերթական խախտումը և ՀՀ պետական սահմանի հրետակոծությունը, պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ ստիպված է լինելու պատասխան հարվածներ հասցնել ադրբեջանական ուժերի ուղղությամբ:

Утром 27 октября, около 10:00-10:15 (по Еревану), ВС Азербайджана, в очередной раз нарушив режим прекращения огня, беспилотниками (один из которых упал на территории Армении) и ракетно-артиллерийскими средствами обстреляли позиции армянской пограничной заставы на пункте пересечения южной границы Армении с Ираном. Об этом сообщила пресс-служба Минобороны Армении.
Как сообщила пресс-секретарь Минобороны Армении Шушан Степанян, с армянской стороны потерь нет.
Зафиксировав очередное нарушение режима прекращения огня и обстрел государственной границы Армении, министерство обороны РА заявляет, что будет вынуждено нанести ответные удары по азербайджанским силам.