Ադրբեջանում գերեվարված 17 հայ զինծառայող կա, հայկական կողմն ունի 2 հարցաքննված ռազմագերի։ Այդ մասին հայտարարել է Քննչական կոմիտեի քրեագիտական վարչության պետ Ռաֆայել Վարդանյանը։
«Ադրբեջանցի գերիները պահվում են միջազգային բոլոր մարդասիրական իրավունքի նորմերի պահպանմամբ, ամենաբարձր մակարդակով ստանում են համապատասխան բժշկական օգնություն, սնունդ և մնացած բոլոր պահանջներն ապահովված են։ Նույնիսկ հարցաքննության ընթացքում նրանցից մեկը նշել է, թե Ադրբեջանում իրեն դժվար թե ավելի լավ վերաբերմունքի արժանացնեին», – ասել է Վարդանյանը, գրում է Aysor.am-ը։
Ադրբեջանում գտնվող 17 զինծառայողի տվյալները ճշտված են, երկուսի մասով էլ ճշտվում են։
«Աշխատում ենք ՄԻԵԴ-ում ՀՀ հայաստանյան ներկայացուցչության և ՊՆ ռազմագերիների միջգերատեսչական հանձնաժողովի հետ», – ասել է նա:
Հայտնի է նաև 1 գերեվարված հայ քաղաքացիական անձի մասին՝ Ազնիվ Բաղդասարյանը գերեվարվել է հոկտեմբերի 7-ին։ ԿԽՄԿ-ն այցելել է Բաղդասարյանին՝ հարազատների հետ կապի հնարավորություն է տրվել։

27 Октябрь 2020 - 10:50 AMT
В Азербайджане содержатся 17 армянских военнопленных, у армянской стороны находятся двое азербайджанских военнопленных. Об этом заявил 27 октября начальник криминологического управления СК Армении Рафаэль Варданян.
По его словам, азербайджанские военнопленные содержатся с соблюдением всех норм международного гуманитарного права, получают соответствующую медицинскую помощь и питание на высшем уровне.
«Даже на допросе один из них заявил, что в Азербайджане с ним вряд ли будут лучше обращаться», – отметил Варданян.
Данные 17 армянских военнослужащих, попавших в азербайджанский плен, уточнены, сейчас уточняются данные еще по двум лицам.
«Для принятия срочных мер в отношении военнопленных мы работаем с Межведомственной комиссией по военнопленным министерства обороны и представительства Армении в ЕСПЧ. Это касается оказания им медицинской помощи, не ущемления их прав и т.д.», – заявил Варданян.
Также известно об одной попавшей в плен гражданке Армении: Азнив Багдасарян взяли в плен 7 октября. МККК посетил ее, гражданка получила возможность пообщаться с родственниками.