ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հեռախոսազրույցներ է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ՝ պնդելով կատարել հրադադարի ռեժիմը պահպանելու վերաբերյալ ստանձնած պարտավորությունները։ Այդ մասին հայտարարել է Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մորգան Օրտագուսը։
«Պետքարտուղար Պոմպեոն առանձին խոսել է ՀՀ վարչապետ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հետ։ Պոմպեոն պնդել է բռնությունը կասեցնելու իրենց հանձնառությունը պահպանելու մասին և ձգտելու ղարաբաղյան հակամարտության դիվանագիտական լուծման՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աջակցությամբ։ Նա նշել է նաև, որ հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում»,- ասվում է Պետդեպարտամենտի տարածած հաղորդագրության մեջ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Պոմպեոն նշել է, որ անհրաժեշտ է պահպանել հրադադարի ռեժիմը, որի մասին կողմերը պայմանավորվել են հոկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում։
Հոկտեմբերի 27-ի առավոտյան Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ միջնորդությամբ ձեռք բերված հրադադարը ձախողվել է, դրա ընթացքում անմեղ խաղաղ բնակիչներ են տուժել։
Ավելի վաղ Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմը պահպանվում է։
Հոկտեմբերի 26-ի առավոտյան՝ ԱՄՆ-ում ձեռք բերված հրադադարի հայտարարված ժամից 45 րոպե անց, Ադրբեջանը լրջորեն խախտել է այն՝ հարձակվել, թիրախավորել խաղաղ բնակավայրեր, օրվա ընթացքում կիրառել փողային և ռեակտիվ հրետանի, տանկեր։ Ադրբեջանական հրթիռակոծության հետևանքով հոկտեմբերի 26-ին Ավետարանոց գյուղում զոհվել է 1 և վիրավորվել 2 քաղաքացիական անձ։

27 Октябрь 2020 - 15:07 AMT
Госсекретарь США Майк Помпео обсудил по телефону ситуацию в Карабахе с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и потребовал выполнять обязательства о соблюдении режима прекращения огня в Карабахе. Об этом заявила 27 октября официальный представитель госдепартамента Морган Ортагус.
Армения и Азербайджан в третий раз согласились на гуманитарное прекращение огня в зоне карабахского конфликта с 08:00 26 октября при посредничестве США. Грубо нарушив достигнутую в США договоренность о гуманитарном перемирии, азербайджанская сторона вскоре открыла артиллерийский огонь в направлении боевых позиций на северо-востоке Арцаха, а также населенных пунктов республики.
«Госсекретарь Майкл Помпео говорил отдельно с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Госсекретарь Помпео призвал лидеров соблюдать их обязательства прекратить насилие и стремиться к дипломатическому решению нагорно-карабахского конфликта при содействии сопредседателей Минской группы ОБСЕ, а также отметил, что у конфликта нет военного решения», – говорится в ее заявлении, пишет РИА Новости.
Помпео отметил необходимость полного соблюдения режима прекращения огня, о котором стороны договорились в Москве 10 октября.
26 октября Пашинян отметил, что ожидает от США некоторых ответных действий на нарушение перемирия, в частности, узнали ли США, в результате чьих действий был нарушен режим прекращения огня, и если узнали, какие последствия будут для нарушившей стороны.