Հոկտեմբերի 28-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը Միացյալ Թագավորության Եվրոպական հարևանության և Ամերիկայի հարցերով մշտական քարտուղար Ուենդի Մորթնի հետ հեռախոսազրույցում տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանը հերթական անգամ հրաժարվել է ստանձնած պարտավորություններից։
ԱԳ նախարարը, անդրադառնալով հոկտեմբերի 25-ին Վաշինգտոնում հումանիտար հարադադարի հաստատման մասին ձեռք բերված պայմանավորվածությանը, նշել է, որ Ադրբեջանը, հերթական անգամ ի ցույց դնելով իր ուխտադրուժ կեցվածքը, շարունակում է Արցախի քաղաքացիական բնակչության ու ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորումը, այդ թվում՝ արգելված զինատեսակների կիրառմամբ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում օպերատիվ իրադրության, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների միջնորդությամբ ձեռք բերված հրադադարի պայմանավորվածությունների կատարման շուրջ:
Երկուստեք ընդգծվել է կրակի անհապաղ դադարեցման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների անվերապահ կյանքի կոչման անհրաժեշտությունը:
Հոկտեմբերի 29-ին կհանդիպեն Ժնևում նախատեսված է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի ու Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը։

Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan on Wednesday, October 29 told UK's Minister for European Neighbourhood and the Americas Wendy Morton that Azerbaijan has once again renounced its obligations.
Citing the agreement reached in Washington, DC on October 25 to establish a humanitarian ceasefire, the Foreign Minister said Azerbaijan, once again demonstrating its treacherous character, continues to deliberately target the civilian population and infrastructure of Artsakh (Nagorno-Karabakh), also using internationally prohibited weapons.
The parties exchanged views on the operational situation in the Karabakh conflict zone and the implementation of the ceasefire agreements reached through the mediation of the OSCE Minsk Group co-chairs. Both sides stressed the need for the unconditional implementation of the agreements on the immediate cessation of hostilities.