ԱՄՆ Ֆրեզնո քաղաքում Արցախի հարցով հայերի անկացրած խաղաղ ցույցի ընթացքում ակցիայի 3 մասնակից է դանակահարվել։ Հանցագործը փախել է դեպքի վայրից, ավելի ուշ բերման ենթարկվել, ոստիկանությունը հետաքննություն է սկսել:
KTLA հեռուստաալիքի փոխանցմամբ՝ Ֆրեզնոյի ոստիկանությունը, արձագանքելով ցույցի ժամանակ դանակահարության մասին ահազանգին, հայտնաբերել է երեք դանակահարվածի։
Ըստ ոստիկանության՝ բողոքի ցույցի կազմակերպիչները 4 մեքենայով փակել են ճանապարհը, խցանման մեջ մնացած վարորդներից մեկը դուրս է եկել մեքենայից, ըստ ականատեսների՝ մի քանի բառ փոխանակել, ապա հանել դանակը և թափահարելով սպառնացել ցուցարարներին։
Տուժածները 18-ից 26 տարեկան տղամարդիկ են․ մեկը ստացել է ձեռքի շրջանում կտրվածք, մյուսը՝ կրծքավանդակի, երրորդը՝ մատի։
Հանցագործը փախել է դեպքի վայրից, ավելի ուշ ոստիկանությունը հայտնաբերել է կասկածյալին և ձերբակալել։ Այլ մանրամասներ հայտնի չեն։
Հոկտեմբերի 28-ին թուրքերը մուրճերով, դանակներով և մահակներով Ֆրանսիայում հարձակվել էին խաղաղ ցույց անող հայերի վրա, 10 հայ վիրավորվել էր։

Three pro-Armenia demonstrators were stabbed and a motorist was in custody following a confrontation over a protest road blockage in Fresno Wednesday, October 28 night, according to KTLA.
About 150 people turned out for the “Stand with Armenia” rally, calling for more support for Armenia from the U.S. government, amid Azerbaijan's aggression against Nagorno-Karabakh.
Fresno police responding to a call about a stabbing during the demonstration found three people suffering from stab wounds.
Police say the protest’s organizers parked four vehicles to block the intersection and catch the attention of people driving. One of the drivers who was stuck in traffic due to the blockage got out of his vehicle and confronted the demonstrators. Witnesses say some words were exchanged before the driver withdrew a knife or stick and began to violently swing at the demonstrators, according to police.
All three are expected to survive. The Fresno Bee reported that the victims were men between 18 and 26 years old.