Ֆրանսիայի Նիսի Աստվածամոր բազիլիկ եկեղեցում ահաբեկչություն է եղել, հանցագործը սպանել է երեք մարդու, այդ թվում մեկ կին է գլխատվել։
Reuters գործակալության փոխանցմամբ՝ հանցագործությունը հետաքննելու է Ֆրանսիայի դատախազության հակաահաբեկչական գծով վարչությունը։ Կան նաև վիրավորներ։
Ահաբեկչությունից կարճ ժամանակ անց Ավինյոն քաղաքում ոստիկանությունը գնդակահարել է «Ալլահ Ակբար» բղավող ու դանակով անձանց սպառնացող տղամարդու, հայտնում է RT-ն։
Վերջին շրջանում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հարաբերությունները մուսուլմանների հետ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի սադրանքով սրվել են։
Հոկտեմբերի 16-ին Փարիզում 18-ամյա երիտասարդը սպանել էր ուսուցիչ Սամուել Պատիին՝ Մուհամեդ մարգարեի ծաղրանկարը ցուցադրելու պատճառով։ Մարդասպանը հրապարակել էր ուսուցչի գլխատված լուսանկարն ու՝ դիմելով Ֆրանսիայի նախագահին, հայտարարել, թե մահապատժի է ենթարկել ուսուցչին, ով համարձակվել էր ծաղրել Մուհամեդ մարգարեին։
Էրդողանը քննադատել էր Մակրոնին՝ իսլամի մասին իր արտահայտությունների համար, ու հայտարարել, թե վերջինս հոգեկան խանգարումից բուժվելու կարիք ունի։
Ֆրանսիան դրանից հետո հետ էր կանչել Թուրքիայում իր դեսպանին, իսկ Փարիզում Անկարայի դեսպանին կանչել ԱԳՆ։ Փարիզը նաև ընդգծել էր, որ թուրքական կողմից աջակցության և ցավակցության ուղերձներ չեն ստացել՝ կապված Սամուել Պատիի մահվան հետ։

A knife-wielding attacker shouting “Allahu Akbar” beheaded a woman and killed two other people in a suspected terrorist incident at a church in the French city of Nice on Thursday, October 29, police and officials said.
Nice’s mayor, Christian Estrosi, who described the attack as terrorism, said on Twitter it had happened in or near the city’s Notre Dame church, Reuters reports.
Estrosi said the attacker had repeatedly shouted the phrase “Allahu Akbar”, or God is greatest, even after he had been detained by police.
One of the people killed inside the church was believed to be the church warden, Estrosi said, adding that a woman had tried to escape from inside the church and had fled into a bar opposite the building.
“The suspected knife attacker was shot by police while being detained, he is on his way to hospital, he is alive,” Estrosi told reporters.
“Enough is enough,” Estrosi said. “It’s time now for France to exonerate itself from the laws of peace in order to definitively wipe out Islamo-fascism from our territory.”
Reuters journalists at the scene said police armed with automatic weapons had put up a security cordon around the church, which is on Nice’s Jean Medecin avenue, the city’s main shopping thoroughfare. Ambulances and fire service vehicles were also at the scene.
The attack comes while France is still reeling from the beheading earlier this month of middle school teacher Paty by a man of Chechen origin. The attacker had said he wanted to punish Paty for showing pupils cartoons of the Prophet Mohammad in a civics lesson.