Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հոկտեմբերի 30-ին Ժնևում հանդիպելու է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ, հայտարարել է ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
Հանդիպումն ի սկզբանե պետք է կայանար հոկտեմբերի 29-ին, բայց ավելի ուշ պարզվեց, որ այն տեղափոխվել է:
Նաղդալյանը նշել է, որ հանդիպման օրվա փոփոխությունը պայմանավորված է եղել իրավիճակային ու լոգիստիկ հանգամանքներով։
«Բազմիցս ենք նշել, որ ՀՀ-ի համար առաջնայինը կրակի դադարեցումն է՝ համաձայն հոկտեմբերի 10-ին ձեռք բերած պայմանավորվածությունների։ Մեզ համար առաջնայինը կրակի դադարեցման ռեժիմի հաստատումն է ու դրա ամրապնդումը՝ համապատասխան վերիֆիկացիոն մեխանիզմների ներդրման միջոցով։ Հենց այդ օրակարգով ենք մեկնում Ժնև»,- ասել է նա։
Այժմ ԼՂ հակամարտության խաղաղ լուծման գործընթացն ընթանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդությամբ։ Մինսկի խումբը համանախագահում են Ֆրանսիան, Ռուսաստանը և ԱՄՆ-ն։

Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan will be meeting the co-chairs of the OSCE Minsk Group in Geneva on Friday, October 30, Foreign Ministry spokeswoman Anna Naghdalyan has revealed.
The meeting was supposed to take place on Thursday but was pushed back one day "due to situational and logistical circumstances", the spokesperson added.
Naghdalyan told a briefing on Thursday evening that the cessation of hostilities is a priority for the Armenian side.
"The priority for us is the establishment of ceasefire and the introduction of verification mechanisms. That's the agenda we are taking to Geneva," Naghdalyan said.
Currently, the process of the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict is being mediated by the OSCE Minsk Group, which is co-chaired by France, Russia and the United States.