Հոկտեմբերի լույս 30-ի գիշերը Ֆրանսիայի Դիժոն քաղաքում թուրքական «Գորշ գայլերը» փողոց են դուրս եկել հայերի դեմ բռնության կոչերով։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է Հայ դատի Ֆրանսիայի հանձնախումբը։
«Վիենից և Դեսինից հետո հոկտեմբերի 30-ին Էրդողանի «Գորշ գայլերը» հավաքվել էին Դիժոնում։ Նրանք, ինչպես միշտ, բռնության ու ատելության կոչեր էին հնչեցնում՝ ծածանելով Թուրքիայի դրոշը, Օսմանյան կայսրության մարտական դրոշները, «Գորշ գայլերի» տարբերանշանները:
Ֆրանսիան Թուրքիա չէ։ Վախը չպետք է գերակա լինի օրենքի հանդեպ։ Ակնկալում ենք ՆԳ նախարարի կոշտ արձագանքը՝ կարևորելով այս բարբարոսական գործողությունների դատական հետապնդումը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Արցախի դեմ թուրք-ադրբեջանական պատերազմի հետևանքով Ֆրանսիայում սրվել են թուրք-հայկական համայնքի հարաբերությունները։ Մասնավորապես, ֆրանսահայերը բախվում են թուրք ազգայնականների ատելության խոսքին և մահվան սպառնալիքներին։ Վտանգված է նրանց ֆիզիկական անվտանգությունը։ Հոկտեմբերի 28-ի առավոտյան Ֆրանսիայում Արցախի ճանաչմանն ուղղված ակցիայի ընթացքում թուրքերի մի խումբ դանակներով, մահակներով և մուրճերով հարձակվել է հայ ցուցարարների վրա։
Նախնական տեղեկություններով՝ վիրավորվել է մոտ 10 հայ, այդ թվում՝ կին և երեխա։ Նույն օրը Լիոնում թուրքերը հայերի որս են հայտարարել։ Ցույցի ժամանակ թուրքական դրոշով մարդիկ բղավել են՝ «ուր եք հայեր» և հայհոյել։

30 Октябрь 2020 - 12:49 AMT
Члены турецкого ультранационалистического движения «Серые волки» вышли в ночь на пятницу, 30 октября, на улицы французского города Дижон, призывая к насилию в отношении армян, сообщает Армянский национальный комитет Франции.
После Вьена и Десина 30 октября «Серые волки» собрались в Дижоне. Они, как ранее, призывали к насилию и ненависти, размахивая флагом Турции, боевыми флагами Османской империи, показывали символ «Серых волков».
«Франция – это не Турция. Страх не должен превалировать над законом. Ожидаем жесткой реакции главы МВД, придавая важность судебному преследованию этих варварских действий», – говорится в заявлении.
Вследствие турецко-азербайджанской агрессии против Арцаха во Франции обострились отношения турецких и армянских общин. В частности, армяне Франции сталкиваются с ненавистью турецких националистов и угрозами смерти. Под угрозой их физическая безопасность. Утром 28 октября во время акции, направленной на признание Арцаха во Франции, группа турок с ножами, дубинками и молотками напала на армянских мирных демонстрантов.
По предварительным данным, ранения получили около 10 армян, в том числе женщина и ребенок. В тот же день в Лионе турки объявили охоту на армян. Во время митинга люди с турецкими флагами кричали «Где вы армяне?», употребляя нецензурную лексику.