Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում չեն ժխտում Լեռնային Ղարաբաղում մարտական գործողություններին մասնակցող սիրիացի և լիբիացի գրոհայինների՝ ՌԴ «ներթափանցման» վտանգը։
«Անշուշտ, չի կարելի ժխտել այդպիսի վտանգը»,- ասել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Օլեգ Սիրոմոլոտովը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Ահաբեկչության դեմ պայքարում մանրուքներ լինել չեն կարող։ Կարևոր է վերլուծել բոլոր ռիսկերը, կանխարգելիչ աշխատանք տանել»,- ասել է նա։
Սիրոմոլոտովը հավելել է, որ ՌԴ իրավապահ մարմինները շատ ուշադիր հետևում են իրավիճակին։
Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայության (ԱՀԾ) տնօրեն Սերգեյ Նարիշկինը դեռևս հոկտեմբերի սկզբին հայտարարել էր, որ ըստ ծառայության տեղեկությունների՝ ղարաբաղյան հակամարտության գոտի են սկսել ակտիվորեն տեղափոխվել Մերձավոր Արևելքում կռվող միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների վարձկաններ։ Ըստ նրա՝ խոսքը մասնավորապես «Ջեբհաթ ան Նուսրա», «Ֆիրքաթ ալ Համզա», «Սուլթան Մուրադ» կազմակերպությունների մասին է։

The Russian Foreign Ministry does not deny the danger of Syrian and Libyan mercenaries "infiltrating" into Russia from the Nagorno-Karabakh conflict zone.
"It is certainly impossible to deny such a danger," Russian Deputy Foreign Minister Oleg Syromolotov said in an interview with RIA Novosti.
"There are no trivia in the fight against terrorism. It is important to analyze all the risks, including potential ones, to work proactively. Russian law enforcement agencies are closely monitoring the situation and, as they say, keeping their finger on the pulse."
In the war against Artsakh (Nagorno-Karabakh), the Turkish armed forces are supporting Azerbaijan militarily, also by transferring mercenaries from Libya and Syria to fight against Karabakh. Armenia was the first to report on Turkey's deployment of thousands of Syrian fighters to Azerbaijan. International media publications followed suit, as did reactions from France, Russia, Iran and Syria.