Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում չեն ժխտում Լեռնային Ղարաբաղում մարտական գործողություններին մասնակցող սիրիացի և լիբիացի գրոհայինների՝ ՌԴ «ներթափանցման» վտանգը։
«Անշուշտ, չի կարելի ժխտել այդպիսի վտանգը»,- ասել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Օլեգ Սիրոմոլոտովը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Ահաբեկչության դեմ պայքարում մանրուքներ լինել չեն կարող։ Կարևոր է վերլուծել բոլոր ռիսկերը, կանխարգելիչ աշխատանք տանել»,- ասել է նա։
Սիրոմոլոտովը հավելել է, որ ՌԴ իրավապահ մարմինները շատ ուշադիր հետևում են իրավիճակին։
Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայության (ԱՀԾ) տնօրեն Սերգեյ Նարիշկինը դեռևս հոկտեմբերի սկզբին հայտարարել էր, որ ըստ ծառայության տեղեկությունների՝ ղարաբաղյան հակամարտության գոտի են սկսել ակտիվորեն տեղափոխվել Մերձավոր Արևելքում կռվող միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների վարձկաններ։ Ըստ նրա՝ խոսքը մասնավորապես «Ջեբհաթ ան Նուսրա», «Ֆիրքաթ ալ Համզա», «Սուլթան Մուրադ» կազմակերպությունների մասին է։

30 Октябрь 2020 - 13:22 AMT
В МИД РФ не отрицают опасность «просачивания» в Россию наемников из Сирии и Ливии, участвующих в боях в Нагорном Карабахе на стороне Азербайджана.
«Отрицать такую опасность, безусловно, нельзя», – заявил замглавы МИД РФ Олег Сыромолотов, пишет РИА Новости.
«Мелочей в борьбе с терроризмом не бывает. Важно анализировать любые риски, в том числе потенциальные, работать на опережение», – заметил он.
«Российские правоохранительные органы самым внимательным образом отслеживают ситуацию и, как говорится, «держат руку на пульсе», – заключил Сыромолотов.
Глава Службы внешней разведки РФ Сергей Нарышкин ранее также заявлял, что, по имеющейся в СВР информации, в зону конфликта активно подтягиваются наемники из воюющих на Ближнем Востоке международных террористических организаций, причем речь идет уже о тысячах радикалов.