Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համաձայն է, որ ՀՀ առաջին և երկրորդ նախագահներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը և Ռոբերտ Քոչարյանը մեկնեն Մոսկվա՝ ռուսական էլիտայի ներկայացուցիչների հետ ԼՂ շուրջ ստեղծված իրավիճակը քննարկելու։ Այդ մասին հայտարարել է վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանը ֆեյսբուքյան իր էջում։
«ԼՂՀ երկրորդ և երրորդ նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը և Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 20-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրել են, որ ՀՀ առաջին և երկրորդ նախագահներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը և Ռոբերտ Քոչարյանը ցանկանում են մեկնել Մոսկվա՝ ռուսական էլիտայի ներկայացուցիչների հետ ԼՂ շուրջ ստեղծված իրավիճակը քննարկելու և քննարկումների արդյունքում Հայաստանի կառավարությանը ստեղծված իրավիճակից կոնկրետ լուծումներ առաջարկելու համար:
ԼՂՀ պաշտոնաթող նախագահներն առաջարկել են, որ հնարավոր այցի արդյունքները քննարկվեն Հայաստանի և ԼՂՀ նախկին և ներկա ղեկավարների հանդիպման ժամանակ: Վարչապետ Փաշինյանը, ընդգծելով, որ չի կարող խոչընդոտ հանդիսանալ ի նպաստ Հայաստանի և Արցախի հնարավոր որևէ քայլի՝ համաձայնել է առաջարկությանը»,-ասվում է գրառման մեջ:
Գևորգյանը հավելել է՝ իրենց տեղեկություններով՝ պաշտոնաթող նախագահները դեռևս Հայաստանից չեն մեկնել:
«Ամեն դեպքում, վարչապետը և կառավարությունը բաց են ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման առաջարկների համար և երբեք չեն հրաժարվել նման առաջարկների քննարկումից»,- ասել է նա:

First and second Armenian Presidents Levon Ter-Petrosyan and Robert Kocharyan could travel to Russia to discuss the situation in Nagorno-Karabakh with representatives of the Russian elite.
Prime Minister's spokeswoman, Mane Gevorgyan, said on Friday, October 30 that former Karabakh presidents Arkadi Ghukasyan and Bako Sahakyan have informed Armenian PM Nikol Pashinyan about Ter-Petrosyan and Kocharyan's plans, revealing that the latter also want to propose "concrete solutions" to the Armenian government, based on the results of discussions in Moscow.
According to Gevorgyan, the former presidents of Karabakh have suggested discussing the results of a possible visit during the meeting of the former and current leaders of Armenia and Karabakh.
"Stressing that no possible step in favor of Armenia and Artsakh can be an obstacle, Prime Minister Pashinyan has accepted the proposal," Gevorgyan said.
"According to the information we have, the ex-presidents have not left Armenia yet. In any event, the Prime Minister and the government are open to proposals for resolving the situation and have never refused to discuss such proposals."