Սպիտակ տան ազգային անվտանգության գծով խորհրդական Ռոբերտ Օ՛Բրայենն առաջարկում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում սկանդինավյան խաղաղապահներ տեղակայել, այս մասին նա հայատարարել է Կալիֆոռնիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ։
Նա նշել է, թե իրենց կարծիքով երկու կողմն էլ պետք է ընդունի սկանդինավյան խաղաղապահների գաղափարը։
Օ՛Բրայենը հայտնել է նաև, որ իրենք աշխատում են սկանդինավյան կառավարությունների հետ` ձևավորելու համար խաղաղապահ ուժեր, որոնք կարող են տեղակայվել տարածաշրջանում` հրադադարի ռեժիմը պահպանելու համար։
Ըստ նրա` հակամարտության գոտում տեղակայվող ցանկացած զինված խաղաղապահ ուժ չպետք է ներառի ներկայացուցիչներ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներից, ինչպես նաև հարևան պետություններից:
Ռոբերտ Օ՛Բրայենի խոսքով՝ Թուրքիայի որևէ տեսակի միջնորդություն կամ խաղաղապահ դերակատարություն անընդունելի է ինչպես Միացյալ Նահանգների, այնպես էլ Հայաստանի համար։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ կողմ է հակամարտության գոտում ռուս խաղաղապահների տեղակայմանը, բայց խնդիրն այն է, որ դա պետք է ընդունելի լինի հակամարտության բոլոր կողմերի համար:

30 Октябрь 2020 - 19:58 AMT
Советник президента США по национальной безопасности Роберт О'Брайен предложил разместить в зоне карабахского конфликта скандинавских миротворцев. Такое заявление он сделал на встрече с представителями армянской общины Калифорнии.
По его словам, любые вооруженные миротворческие силы в зоне конфликта не должны включать представителей из стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, а также из соседних стран.
«Любая посредническая или миротворческая роль Турции неприемлема как для США, так и для Армении», – подчеркнул О'Брайен.
Он отметил, что в США считают, что Армения и Азербайджан должны принять идею скандинавских миротворцев.
«И мы работаем со скандинавскими правительствами по части формирования миротворческих сил, которые могут быть размещены в регионе для сохранения режима прекращения огня», – отметил О'Брайен.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что выступает за размещение российских миротворцев в зоне карабахского конфликта, но, по его словам, проблема в том, что это должно быть приемлемо для всех сторон конфликта.