Սպիտակ տան ազգային անվտանգության գծով խորհրդական Ռոբերտ Օ՛Բրայենն առաջարկում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում սկանդինավյան խաղաղապահներ տեղակայել, այս մասին նա հայատարարել է Կալիֆոռնիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ։
Նա նշել է, թե իրենց կարծիքով երկու կողմն էլ պետք է ընդունի սկանդինավյան խաղաղապահների գաղափարը։
Օ՛Բրայենը հայտնել է նաև, որ իրենք աշխատում են սկանդինավյան կառավարությունների հետ` ձևավորելու համար խաղաղապահ ուժեր, որոնք կարող են տեղակայվել տարածաշրջանում` հրադադարի ռեժիմը պահպանելու համար։
Ըստ նրա` հակամարտության գոտում տեղակայվող ցանկացած զինված խաղաղապահ ուժ չպետք է ներառի ներկայացուցիչներ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներից, ինչպես նաև հարևան պետություններից:
Ռոբերտ Օ՛Բրայենի խոսքով՝ Թուրքիայի որևէ տեսակի միջնորդություն կամ խաղաղապահ դերակատարություն անընդունելի է ինչպես Միացյալ Նահանգների, այնպես էլ Հայաստանի համար։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ կողմ է հակամարտության գոտում ռուս խաղաղապահների տեղակայմանը, բայց խնդիրն այն է, որ դա պետք է ընդունելի լինի հակամարտության բոլոր կողմերի համար:

U.S. National Security Adviser Robert O’Brien believes that Scandinavian peacekeepers should be deployed in the Nagorno-Karabakh conflict zone.
Meetings the Armenian community of Los Angeles on Friday, October 30, O'Brien said any armed peacekeeping force in the Karabakh conflict zone should not include Minsk Group co-chairs, including the United States, or neighboring countries.
“Any sort of Turkish mediation or peacekeeping role is a non-starter for the United States, as well as for Armenia," O'Brien said.
"We believe that both countries should accept Scandinavian peacekeepers, and we are working with Scandinavian governments to put together a peacekeeping force that could be deployed into the region to keep the ceasefire."
Russian President Vladimir Putin said earlier he doesn't mind the idea of sending Russian peacekeepers to the region but added that all the sides to the conflict should give consent.