Ադրբեջանի զինված ուժերը ֆոսֆորային զինամթերքով կրակում է Արցախի անտառների վրա և հրդեհում դրանք։ Համացանցում հրապարակված տեսանյութում երևում են անտառների վրա թափվող զինամթերքից կադրեր։
Թվիթերյան օգտատերեից մեկն արբանյակային լուսանկարներ է հրապարակել, որում երևում է, որ հրդեհներ կան Մատաղիսի շրջանում, Շուշիի և Կարմիր Շուկայի միջակայքում։
Ավելի վաղ ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը հայտնել էր, որ ուսումնասիրվում է հակառակորդի կողմից ֆոսֆորային արկերի կիրառումը, այդ լուրերը ճշտվում են։
Միջազգայնորեն սպիտակ ֆոսֆոր պարունակող զինամթերքի կիրառումը արգելված է, երբ դրանք կարող են վնասել քաղաքացիական բնակչությանը, դրանց կիրառությունը տարբեր դեպքերով սահմանափակված է։

The Azerbaijani military may have used phosphorus munitions to set forests in Artsakh (Nagorno-Karabakh) on fire, according to footage published on Friday, October 30.
A Twitter user, meanwhile, has published satellite pictures which show wildfires in the woods of Mataghis, as well as near the city of Shushi and the village of Karmir Shuka (Red Market).
Armenian Defense Ministry representative Artsrun Hovhannisyan said earlier that the Armenian side is investigating reports of the Azerbaijani army's use of phosphorus munitions.
The use of incendiary weapons in civilian areas is banned under the Geneva convention. Using such munitions to attack civilian areas is an international war crime.