Հոկտեմբերի 29-ին ԿԽՄԿ-ի ջանքերով ադրբեջանական կողմից ՀՀ վերադարձված քաղաքացիական անձ տարեց կինը որպես տուժող է ճանաչվել, նշանակվել են դատաբժշկական և դատաքիմիական փորձաքննություններ։ Քննչական կոմիտեն նրա հարցաքննությունից մեկ հատված է ներկայացրել՝ նա պատմել է իր հանդեպ անմարդկային վերաբերմունքի մասին։
Նրան տարել են Բաքու՝ որտեղ իրեն «որպես մի կենդանու, որպես շան են վերաբերվել»։ Նա պատմել է նաև մյուս հայ գերիների հանդեպ անմարդկային վերաբերմունքի մասին, որոնց հետագայում սպանել են։
Կինը ծնվել և ամբողջ կյանքն անցկացրել է Հադրութում։
ՀՀ քննչական կոմիտեում շարունակվում է Արցախի շփման գծի երկայնքով Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի, միջազգային ահաբեկչության, զինված ընդհարումների ժամանակ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ կատարելու, զինված ընդհարման ժամանակ հանցավոր հրաման արձակելու, վարձկանության դեպքերով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնի և քրեագիտական վարչության ծառայողները նույն օրը մասնակցել են ռազմական գործողությունների ընթացքում 29 զոհված հայ զինծառայողի մարմինների՝ հայկական կողմին փոխանցման գործընթացին և տեղում, ՀՀ ԱՆ դատաբժշկական փորձաքննությունների գիտագործնական կենտրոնի դատաբժիշկ փորձագետների մասնակցությամբ, զուգահեռ իրականացրել զոհված զինծառայողների դիակների նախնական արտաքին զննություն:

31 Октябрь 2020 - 16:30 AMT
Переданная 29 октября армянской стороне 85-летняя жительница карабахского Гадрута Евгения Павловна Бабаян рассказала подробности нахождения в плену на территории Азербайджана и бесчеловечном обращении. Следственный комитет РА опубликовал отрывок из показаний бабушки.
Женщину из Гадрута в Баку забрали азербайджанские солдаты.
«Меня отвезли в три отделения полиции. Ничего не ела, ни пила. Хотела пить, попросила чаю, принесли полупустую чашку. А потом одна женщина бросила сахар передо мной. Я сказала, что я женщина, не собака, и не взяла.
В двух отделениях заставляли, чтоб я говорила, что (премьер-министр Армении Никол) Пашинян нехороший, он устроил эту войну. Они снимали меня на камеру, задавали вопросы, я отвечала так, как они требовали», – рассказывает пожилая женщина.
После этого ее отвезли в третий полицейский пункт, где были двое армян.
«Молодой мальчик был связан, его по очереди пинали, беспрестанно били. А рука пожилого армянина была сломана, он просто сидел, у него совершенно не было сил. В третий день молодого армянина бросили в мешок и затащили в машину, а другого мужчину и меня посадили в машину», – говорит Евгения Павловна.
Она так и не узнала, что стало с двумя армянскими мужчинами, азербайджанцы сказали ей, что «зарезали ваших армян».