11 օր առաջ Թուրքիայի աջակցությունն ունեցող սիրիական «Սուլթան Սուլեյման Շահ» դիվիզիայի հրամանատարի կողմից հավաքագրված սիրիացի վարձկանների 150 հոգանոց ևս մեկ խմբաքանակ է տեղափոխվել Ադրբեջան։ Այս մասին հոկտեմբերի 30-ին գրում է Մերձավոր Արևելքի իր ուսումնասիրություններով հայտնի գիտաշխատող Էլիզաբեթ Ցուրկովը՝ նշելով, որ զինյալներին խաբել և ասել են, որ նրանք ուղևորվում են Լիբիա։
Եվ միայն Սիրիան լքելուց հետո են իմացել, որ իրենց տանում են Ադրբեջան, որտեղ ոմանք չէին ցանկանում գնալ սիրիացիների շրջանում մեծ թվով մահերի պատճառով, իսկ, օրինակ՝ Լիբիայում ռազմական գործողությունները կանգնած են։ Զինյալներից մեկի խոսքով՝ իրենց շարքերում անչափահասներ կան։
Հետազատողը նշում է, որ նախկինում արդեն փաստագրել է այս խմբավորման շարքերում երեխա-զինվորների հավաքագրումը, իսկ այն որ նրանք նաև մասնակցում են Ադրբեջանի կողմից մարտերում, տագնապալի է։

150 additional Syrian mercenaries, recruited by Mohammed al-Jassim “Abu Amsha”, the commander of the Turkish-backed Sultan Sliman Shah Division in Syria, were deployed to Azerbaijan 11 days ago (around October 20), prominent Israeli researcher Elizabeth Tsurkov said on Twitter Friday, October 30. According to her, Syrian minors are also being transferred to the conflict zone.
Tsurkov said the fighters were lied to and told they'll be going to Libya, where the faction is also deployed.
"Only after departing Syria, the fighters learned they'll be taken to Azerbaijan instead, to where some did not wish to deploy due to high casualty rate among Syrians (while fighting in Libya has paused). According to one of the fighters deployed, many in their ranks are minors," Tsurkov said.
"I've documented the recruitment and deployment of child soldiers in the ranks of Turkish-backed factions (including specifically Sultan Sliman Shah) in Syria and Libya. It is disturbing to hear that Syrian minors are also being taken to fight in Azerbaijan."