11 օր առաջ Թուրքիայի աջակցությունն ունեցող սիրիական «Սուլթան Սուլեյման Շահ» դիվիզիայի հրամանատարի կողմից հավաքագրված սիրիացի վարձկանների 150 հոգանոց ևս մեկ խմբաքանակ է տեղափոխվել Ադրբեջան։ Այս մասին հոկտեմբերի 30-ին գրում է Մերձավոր Արևելքի իր ուսումնասիրություններով հայտնի գիտաշխատող Էլիզաբեթ Ցուրկովը՝ նշելով, որ զինյալներին խաբել և ասել են, որ նրանք ուղևորվում են Լիբիա։
Եվ միայն Սիրիան լքելուց հետո են իմացել, որ իրենց տանում են Ադրբեջան, որտեղ ոմանք չէին ցանկանում գնալ սիրիացիների շրջանում մեծ թվով մահերի պատճառով, իսկ, օրինակ՝ Լիբիայում ռազմական գործողությունները կանգնած են։ Զինյալներից մեկի խոսքով՝ իրենց շարքերում անչափահասներ կան։
Հետազատողը նշում է, որ նախկինում արդեն փաստագրել է այս խմբավորման շարքերում երեխա-զինվորների հավաքագրումը, իսկ այն որ նրանք նաև մասնակցում են Ադրբեջանի կողմից մարտերում, տագնապալի է։

Группа из 150 сирийских наемников, завербованных 11 дней назад командиром поддерживаемой Турцией «бригады Султана Сулеймана», была переброшена в Азербайджан для участия в военных действиях против Карабаха. Об этом 30 октября сообщила израильский эксперт по Сирии Элизабет Цурков.
По ее словам, в группе наемников есть и несовершеннолетние. Отмечается, что боевиков обманули и сказали, что везут их в Ливию.
Только после отъезда из Сирии наемники узнали, что их везут в Азербайджан, куда некоторые не хотели ехать из-за большого количества смертей среди сирийцев. При этом боевые действия в Ливии уже прекратились.
Цурков отмечает, что в прошлом уже регистрировала случаи вербовки этой группировкой несовершеннолетних, и тот факт, что они также принимают участие в боях на стороне Азербайджана, вызывает тревогу.