Պայմանավորվածությունների շրջանակում Ռուսաստանը Հայաստանին կտրամադրի անհրաժեշտ բոլոր օժանդակությունները, եթե ռազմական բախումները տեղափոխվեն անմիջապես ՀՀ տարածք, փոխանցում են ՌԴ արտաքին գործերի նախարարությունից:
Հոկտեմբերի 31-ին , հաշվի առնելով մարտական գործողությունների ՀՀ սահմանին մոտենալու, Հայաստանի տարածքի նկատմամբ արդեն իսկ տեղի ունեցած ոտնձգությունների փաստերը՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դիմել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին` սկսելու անհապաղ խորհրդակցություններ՝ սահմանելու աջակցության տեսակները և չափը։
ՌԴ ԱԳՆ-ից նշել են, որ վերահաստատում են իրենց հավատարմությունը Հայաստանի հանդեպ ունեցած դաշնակցային պարտավորություններին, այդ թվում 1997թ. օգոստոսի 29-ի «Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ աջակցության մասին» պայմանագրից բխող պարտավորություններին։
Այդ պայմանագրի մի շարք հոդվածներ ենթադրում են կոնկրետ գործողություններ՝ զինված հարձակման վտանգի կամ միմյանց տարածքի դեմ ագրեսիայի դեպքում։
ՌԴ ԱԳՆ-ից ևս մեկ անգամ կոչ են արել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում պահպանել հոկտեմբերի 10-ին ձեռք բերված հրադադարի պայմանավորվածությունը։

Russia will provide Yerevan with all the necessary assistance under the Treaty of Friendship, Cooperation and Mutual Assistance if clashes in Nagorno-Karabakh are transferred directly on the territory of Armenia, the Russian Foreign Ministry said Saturday, October 31.
The statement came hours after Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan sent a letter to Russian President Vladimir Putin to begin urgent consultations to determine the types and the amount of assistance that Russia can provide to Armenia to ensure its security.
"We once again call for an immediate ceasefire in Nagorno-Karabakh, de-escalation of tension and return to substantive negotiations in order to achieve a peaceful settlement based on basic principles in line with the agreements reached by the foreign ministers of Russia, Azerbaijan and Armenia in Moscow on October 10," the Foreign Ministry said.