Տոնավաճառի մեկնարկից ի վեր արդեն հաջողվել է զգալի գումար հավաքել՝ մոտ 1.5 մլն ռուբլի (ավելի քան 9 մլն դրամ)։ Տոնավաճառը դեռ շարունակվում է և յուրաքանչյուրը կարող է իր ավանդն ունենալ Արցախի վերականգնման գործում։
Տոնավաճառի կազմակերպիչ, Մոսկվայի բնակիչ Արմինե Պողոսյանը PanARMENIAN.Net-ին պատմել է, թե ինչպես առաջացավ գաղափարը, որը միավորեց Մոսկվայի ընթերցասերներին և սրտացավ մարդկանց, և ինչպես փոքր գաղափարը լայնածավալ ակցիայի վերաճեց։
Ձեռքերը ծալած չնստել, երբ մարդիկ են զոհվում
Արմինեն պատմում է, որ մանկուց գիրք շատ է սիրում, ամեն օր կարդում է, գրադարան հավաքում, հետաքրքրվում նորույթներով, իր գրքային բլոգն ունի, որտեղ գրքերի մասին կարծիքներ է գրում, նորություններն է ներկայացնում, քննարկումներ կազմակերպում։
«Շատ դժվար է կողքից նայել, երբ կարող ես ինչ-որ կերպ օգնել։ Ես բոլոր ազատ միջոցներս փոխանցում էի «Հայաստան» հիմնադրամին, հետո հասկացա, որ իմ ռեսուրսները չեն բավարարում, իսկ ձեռքերս ծալած նստել չէի ցանկանում։ Սա, հավանաբար, նաև հոգեբանական պահ է՝ ուզում ես օգուտ բերել, անգործ չնստել, երբ մարդիկ են զոհվում և փախստական դառնում»,- ասում է Արմինեն։
Եվ նա որոշեց հաճելին համատեղել օգտակարի հետ և գրքերի հանդեպ իր սերն ուղղել արցախցիներին օգնելու հանրօգուտ գործին։
Եթե բոլորը․․․
«Ես նայեցի գրադարակներիս և հասկացա, որ դրանք արդեն ճկվում են գրքերի ծանրությունից։ Գրքերը շատ-շատ են և բոլորը շատ լավը, և ես կցանկանայի, որ այլ մարդիկ էլ դրանք կարդային։ Մոտ 100 գիրք հավաքեցի, որոնք կցանկանայի նվիրել հիմնադրամի օգտին ինչ-որ նվիրատվության դիմաց, և առաջարկեցի ընկերներիս նույնն անել»,- նշում է Արմինեն։
Ծանոթ հայերի հետ սկզբնական փուլում նրան հաջողվեց 140-150 գիրք հավաքել, որոնք աղջիկները սկզբից սկսեցին վաճառել սոցցանցերում։ Ըստ Արմինեի` ցանկացողները շատ էին, գաղափարը շատ դուր եկավ մարդկանց, գրքերը երկրի տարբեր մասեր ուղարկվեցին, նույնիսկ փոստով։
Հոկտեմբերի 17-ին առաջին փոքր տոնավաճառը կազմակերպվեց՝ Արմինեին և նրա օգնական ընկերներին կես օրով մի փոքր սեղան հատկացրեցին «Պարխոմենկո» գրախանութում, որտեղ աղջիկները դասավորել էին բոլոր եղած գրքերը, այդ թվում` մանկական, և տալիս էին ինչպես նախապես ամրագրվածները, այնպես էլ տեղում գնվածները։ Նրանց հաջողվեց մոտ 150,000 ռուբլի (մոտ 900,000 դրամ) հավաքել։
Երկրորդ տոնավաճառը մեկ շաբաթից էր՝ հոկտեմբերի 24-ին, Տվերսկայա փողոցի սրճարաններից մեկում։ Այս անգամ արդեն նախաձեռնությանը տարբեր մարդիկ միացան՝ իրենց գրքերն էին բերում, լոտերի թվում նույնիսկ գեղարվեստի գործեր կային և նվերի համար նախատեսված կոնյակի գավաթներ։ Ըստ հայկական ավանդույթի, հյուրերի համար փոքր սեղան գցեցին՝ բոլորին շոկոլադով էին հյուրասիրում, որը նույնպես նվիրատվությունների թվում էր։ Ըստ Արմինեի` տոնավաճառի այցելուների, ակտիվ մասնակիցների և բարեգործների թվում ինչպես հայեր կային, այնպես էլ ռուսներ։
Հրաշալի գրքեր, որոնք ցնցում են մարդկանց
«Մարդիկ գրքեր էին բերում իրենց անձնական գրադարաններից՝ մեկը հինգ գիրք էր բերում, մյուսը՝ երեք, մեկն էլ 10 հսկայական փաթեթ բերեց իմ տուն։ Շատ օգնեց «Սլովո» հրատարակչությունը, նրանք 14 տուփ միանգամայն նոր գրքեր ուղարկեցին, «Ռոսմեն» հրատարակչությունը՝ 5 տուփ մանկական նոր գրքեր տրամադրեցին»,- պատմում է Արմինեն։
Նրա խոսքով` որոշ հեղինակներ ևս նվիրեցին իրենց գրքերը։
Երկրորդ տոնավաճառից հասույթը կազմեց ավելի քան 500,000 ռուբլի (3 մլն դրամից ավելի), որը հանգանակվեց ինչպես աճուրդից, այնպես էլ գրքերի վաճառքից։ Բացի այդ, եղան նաև նվիրատվություններ՝ 2 կին ուղղակի գումար էին բերել, քանի որ վստահում էին կազմակերպիչներին։
«Բազում մարդիկ միացան, ես նույնիսկ չէի սպասում։ Բազմաթիվ մարդիկ ցանկացան գրքեր գնել, շատերը ցանկացան նվիրել՝ զանգահարում էին, գրում, տուն էին բերում, առաքիչների միջոցով ուղարկում»,- ասում է Արմինեն։
«Օր կար, երբ ինձ մոտ, հավանաբար, 20 մարդ եկավ գրքերով, և բոլորը նույն բանն էին ասում՝ ուզում են, որ պատերազմը շուտ ավարտվի։ Շատերը ռազմաճակատում մտերիմներ ունեին։ Ինձ Instagram-ում մի տղա էր գրել, վերցրել էր հասցես ՝ նա մոր հետ 10-15 փաթեթ ցնցող ալբոմներ ու արժեքավոր գրքեր բերեց, մի ամբողջ կարողություն, եթե շուկայում վաճառքի հաներ։ 16 տարեկան մի աղջիկ հորեղբոր հետ էր եկել Մերձմոսկովյան շրջանից՝ 2․5 ժամ մեքենայով ճանապարհ էին անցել, որ մի քանի փաթեթ գիրք հասցնեին։ Հետո նա նաև տոնավաճառ էր եկել։ Այս ամենը շատ հուզիչ էր»,- կիսվում է Արմինեն։
Նա ասում է, որ այս օրերին օգնելու պատրաստ բազմաթիվ հրաշալի մարդկանց հետ է ծանոթացել:
Գերազանցելով նախորդ արդյունքները
Նոյեմբերի 1-ին տեղի ունեցավ հերթական տոնավաճառը Scenario café-ում: Այս մեկի մասշտաբներն անսպասելի էին նույնիսկ կազմակերպիչների համար:
Նախաձեռնությանը միացել էին «Սլովո», «Նովոե լիտերատուրնոե օբոզրենիե», Tatlin, «Սամոկատ», Strelka Press, «Ռոսմեն», «Իսկուստվո կինո», «ՄԻՖ», «Բելայա վորոնա» հրատարակչությունները և տասնյակ մարդիկ։ Նախնական հաշվարկով՝ այս տոնավաճառի և վերջին մեկ շաբաթվա աուկցիոնների արդյունքում հավաքվել է ևս առնվազն 800,000 ռուբլի (մոտ 4.9 մլն դրամ)՝ ավելին, քան նախորդ 2 շաբաթում: Արմինեն ասում է, որ այնքան շատ մարդ էր եկել գիրք գնելու, որ անգամ չեն հասցրել բոլորին գրանցել և հաշվել. ավելի քան 400 մարդ գիրք է գնել, իսկ հնարավոր է՝ դրանից էլ ավելի: Գումարը դեռ հավաքվում է, վերջնահաշվարկն արված չէ, իսկ տոնավաճառը հավանաբար շարունակական բնույթ կկրի, միայն թե կազմակերպիչները մի քիչ շունչ քաշեն ու հանգստանան:
«Եվ հիմա ես մտածում եմ` մի՞ թե պետք է սարսափելի ինչ-որ բան պատահեր, որպեսզի մենք ավելի համախմբված, ավելի հանդուրժող դառնայինք և միմյանց օգնության ձեռք մեկնեինք։ Այդ միտքը գլխիցս դուրս չի գալիս։ Ինչո՞ւ նախկինում ես բարեգործական գրքի տոնավաճառներ չէի կազմակերպում։ Չէ որ դա կարող էի նաև խաղաղ ժամանակ անել․․․»,- ասում է Արմինեն։

31 Октябрь 2020 - 12:46 AMT
С начала распродажи уже удалось собрать внушительную сумму – около 700,000 рублей. Ярмарка все еще продолжается, и каждый может внести свой вклад в дело восстановления Арцаха.
PanARMENIAN.Net побеседовал с организатором ярмарки, проживающим в Москве книжным блогером Армине Погосян о том, как зародилась идея, как объединила книголюбов Москвы и неравнодушных людей, и как из маленькой идеи переросла в масштабную акцию.
Не сидеть сложа руки, когда гибнут люди
По словам Армине, она с детства очень любит книги, ежедневно читает, собирает библиотеку, интересуется новинками, у нее есть свой книжный блог, в котором Армине пишет отзывы на книги, делает подборки, устраивает обсуждения.
«Очень тяжело находиться в стороне, когда мы можем как-то помочь. Я отправляла все свободные деньги в фонд (Всеармянский фонд «Айастан» – ред.), потом поняла, что моих ресурсов уже не особо хватает, а сидеть без дела очень не хотелось. Это наверное и психологический момент: хочется приносить пользу, не сидеть сложа руки, когда другие люди погибают и становятся беженцами», – рассказывает Армине.
И так она решила совместить приятное с полезным и направить свою любовь к книгам на благое дело помощи арцахцам.
Если все…
«Я посмотрела на свои полки и поняла, что они уже ломятся от книг. Книг очень много, они все очень хорошие, и я бы хотела, чтобы другие люди их тоже прочитали. Собрала около 100 книг, которые хотела бы подарить за какое-то пожертвование в фонд, и предложила то же самое сделать и моим друзьям», – отмечает Армине.
Со знакомыми армянками ей для начала удалось собрать 140-150 книг, которые девушки на первом этапе начали продавать в соцсетях. По словам Армине, желающих было много, людям очень понравилась идея, книги разлетались в разные концы страны, даже по почте.
17 октября состоялась первая мини-ярмарка, когда Армине и ее друзьям-помощникам в книжном магазине «Пархоменко» на полдня выделили небольшой стол, где девушки разложили все имеющиеся книги, в том числе детские, и отдавали как заранее забронированные, так и приобретенные на месте. Им удалось собрать около 150,000 рублей.
Вторая ярмарка состоялась через неделю, 24 октября, в одном из кафе на Тверской улице. Тогда уже к инициативе присоединились разные люди, приносили свои книги, среди лотов даже были художественные работы и подарочные коньячные бокалы. По армянской традиции для гостей накрыли небольшой стол, угощали всех шоколадом, который также был в числе пожертвований. По словам Армине, среди посетителей ярмарки, активных участников и благотворителей были как армяне, так и русские.
Замечательные книги, потрясающие люди
«Люди приносили книги из личных библиотек: кто-то пять книг приносил, кто-то – три, кто-то привез 10 огромных пакетов ко мне домой. Очень помогло издательство «Слово», они мне прислали 14 коробок абсолютно новых книг, издательство «Росмэн» – они прислали пять коробок новых детских книг», – рассказывает Армине. По ее словам, некоторые авторы тоже подарили свои книги.
Выручка со второй ярмарки составила более 550,000 рублей, это деньги как с аукционов, так и продажи книг. Кроме того, были также просто пожертвования – 2 женщины просто принесли деньги, так как доверяют организаторам.
«Присоединилось очень много человек, я даже не ожидала. Очень много людей захотели купить книги, столько же захотели их пожертвовать, звонили, писали, домой привозили книги, отправляли с курьерами», – говорит Армине.
«Был день, когда ко мне приехали с книгами, наверное человек 20, и все говорили об одном: что хотят, чтобы быстрее закончилась война. У многих близкие на фронте. Мне в Инстаграме написал один мальчик, взял мой адрес, и они с матерью привезли мне наверное пакетов 10-15 потрясающих альбомов и ценных книг, – целое состояние, если продавать на рынке. Одна девочка лет 16-и приехала со своим дядей из Подмосковья, 2.5 часа ехала на машине в одну сторону, чтобы привезти несколько пакетов книг. Потом она приехала к нам и на ярмарку. Это очень трогательно», – делится Армине.
Она говорит, что познакомилась за эти дни с очень многими потрясающими людьми, готовыми помочь.
«И я сейчас думаю: неужели должно было произойти что-то такое ужасное, чтобы мы стали сплоченнее, терпимее друг к другу и протягивали руку помощи? Эта мысль не выходит у меня из головы. Почему я раньше не устраивала благотворительной книжной ярмарки? Ведь я в принципе могла это делать и в мирное время…», – говорит Армине.
Ярмарка, которая началась с маленькой инициативы нескольких книголюбов, переросла в масштабную акцию, и 1 ноября состоится очередная распродажа в Scenario café. К инициативе присоединились издательства «Слово», «Новое литературное обозрение», Tatlin, «Самокат», Strelka Press, «Росмэн», «Сеанс», «Искусство кино», «МИФ», «Белая ворона» и десятки людей.