Հոկտեմբերի 30-ի դրությամբ Արցախում քաղաքացիական բնակչության շրջանում կա առնվազն 44 զոհ և 141 վիրավոր։ Այս մասին, «Ազատություն» ռադիոկայանի փոխանցմամբ, հայտնում է ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը:
Ավելի վաղ Բեգլարյանը հայտնել էր, որ հոկտեմբերի 31-ի առավոտյան հակառակորդի կրակի հետևանքով սպանվել է Մարտունու շրջանի Հերհեր գյուղի բնակիչ, 59-ամյա Ապրես Ադամյանը: Արցախում խաղաղ բնակչության թիրախավորումից կան նաև վիրավորներ։ Այդպիսով՝ առնվազն 45 քաղաքացիական զոհ կա։
«Նշում եմ առնվազն, քանի որ տարբեր տեղերից նախնական տեղեկություններ ունենք, հատկապես այն բնակավայրերից, որտեղ ադրբեջանական զինված ուժերը մուտք են գործել և որոշակի հանցագործություններ կատարել, տեղեկություններ ենք ստացել, որ առկա են քաղաքացիական այլ զոհեր: Սակայն այս պահին դեռևս ճշգրտված վերջնական տեղեկություններ չունենք, չենք կարողանում ապացուցված կերպով ներկայացնել», – նշել է Բեգլարյանը:
Արցախի ՄԻՊ-ի խոսքով` Ադրբեջանը կրկին խախտել է պայմանավորվածությունները և թիրախավորել Ստեփանակերտը, Շուշին և այլ բնակավայրեր, ինչի հետևանքով կան վիրավորներ:

31 Октябрь 2020 - 16:31 AMT
Как минимум 44 мирных жителя Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) погибли, 141 ранен в результате обстрелов со стороны Азербайджана. Об этом сообщил омбудсмен Арцаха Артак Бегларян, приводя данные на 30 октября.
31 октября обстрелу подверглось село Гергер Мартунинского района, в результате которого в своем доме погиб 59 летний Апрес Адамян. Таким образом, известно о как минимум 45 жертвах среди гражданского населения.
«У нас есть предварительная информация из разных мест, особенно из населенных пунктов, куда вошли азербайджанские вооруженные силы и совершили определенные преступления, мы получили информацию, что есть и другие жертвы среди гражданского населения. Однако на данный момент у нас нет окончательной информации», – отметил Бегларян.
31 октября ВС Азербайджана были нанесены ракетно-артиллерийские удары по городам Мартуни, Мартакерт и Шуши. Данные о пострадавших и материальном ущербе уточняются.