Հոկտեմբերի 30-ի դրությամբ Արցախում քաղաքացիական բնակչության շրջանում կա առնվազն 44 զոհ և 141 վիրավոր։ Այս մասին, «Ազատություն» ռադիոկայանի փոխանցմամբ, հայտնում է ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը:
Ավելի վաղ Բեգլարյանը հայտնել էր, որ հոկտեմբերի 31-ի առավոտյան հակառակորդի կրակի հետևանքով սպանվել է Մարտունու շրջանի Հերհեր գյուղի բնակիչ, 59-ամյա Ապրես Ադամյանը: Արցախում խաղաղ բնակչության թիրախավորումից կան նաև վիրավորներ։ Այդպիսով՝ առնվազն 45 քաղաքացիական զոհ կա։
«Նշում եմ առնվազն, քանի որ տարբեր տեղերից նախնական տեղեկություններ ունենք, հատկապես այն բնակավայրերից, որտեղ ադրբեջանական զինված ուժերը մուտք են գործել և որոշակի հանցագործություններ կատարել, տեղեկություններ ենք ստացել, որ առկա են քաղաքացիական այլ զոհեր: Սակայն այս պահին դեռևս ճշգրտված վերջնական տեղեկություններ չունենք, չենք կարողանում ապացուցված կերպով ներկայացնել», – նշել է Բեգլարյանը:
Արցախի ՄԻՊ-ի խոսքով` Ադրբեջանը կրկին խախտել է պայմանավորվածությունները և թիրախավորել Ստեփանակերտը, Շուշին և այլ բնակավայրեր, ինչի հետևանքով կան վիրավորներ:

At least 44 civilians were killed and 141 others injured in Azerbaijan's aggression against Nagorno-Karabakh between September 27 and October 30, the Human Rights Defender of Artsakh (Karabakh) said Saturday, October 31, according to RFE/RL Armenian Service.
"I say at least because we have received information about other civilian deaths, specifically in settlements where Azerbaijani troops have committed war crimes," Ombudsman Artak Beglaryan said, adding that his office is working to verify that information.
The Azerbaijani military fired missiles on the Nagorno-Karabakh capital of Stepanakert and the city of Shushi in the early hours of Saturday, October 31, injuring civilians. The fresh attacks came hours after Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers met in Geneva and agreed to not deliberately target civilian populations or non-military objects in accordance with international humanitarian law.