Նոյեմբերի լույս 1-ի գիշերը թշնամական ուժերը մոտ 10 միավոր տեխնիկայի միջոցով առաջանալու փորձ են ձեռնարկել Ավետարանոց-Սղնախ հատվածում, սակայն, խոցվելով բանակային ուժերի կողմից և կրելով մեծաթիվ կորուստներ, հետ են շպրտվել, տեղեկացնում է Պաշտպանության բանակը։
Պաշտպանության բանակի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը պարզաբանել է, որ խոսքը ոչ թե զրահատեխնիկայի, այլ ավտոտեխնիկայի մասին է։
ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանն իր հերթին հավելել է, որ, թշնամական ուժերը, կրելով մեծաթիվ կորուստներ, հետ են շպրտվել: «Սա շատ կարևոր լուր է, բայց ամեն ինչ հիանալի չէ։ Պատերազմը շարունակվում է իր բոլոր ծանրություններով․․․Ամեն ինչ կատաստրոֆիկ չէ և առավել ևս հիանալի չէ։ Պատերազմ է և մեր ողջ ներուժը պետք է կենտրոնացնել, պայքարը դժվար է ու պետք է դնել առավելագույնը»,-գրել է նա։
Առավոտյան թշնամական ուժերը վերսկսել են հարձակողական գործողությունները՝ միաժամանակ շարունակելով հրթիռակոծել խաղաղ բնակավայրերը: ՊԲ-ն լիակատար վերահսկողություն է պահպանում ճակատային գծի ամբողջ երկայնքով՝ վերահսկելով թշնամու բոլոր շարժերն ու ըստ անհրաժեշտության վերջինիս հասցնելով նպատակային հարվածներ:
Գիշերվա ընթացքում մարտերը շարունակվել են հարավ-արևմտյան, հարավ-արևելյան և հյուսիսային ուղղություններում:
Մարտական գործողություններին զուգահեռ թշնամական ուժերը շարունակել են թիրախավորել խաղաղ բնակավայրերը, մասնավորապես հրթիռահրետանային հարվածներ հասցնելով Մարտունի, Շուշի քաղաքներին և Քարին տակ գյուղին: Նշված ուղղությունների վրա աշխատող հակառակորդի կրակային դիրքերին ՊԲ ստորաբաժանումների կողմից հասցվել են թիրախային հարվածներ:

В течение ночи на 1 ноября бои продолжались на юго-западном, юго-восточном и северном направлениях карабахского фронта. Вражеские силы предприняли попытку продвижения с применением 10 единиц автомобильной техники на участке Аветараноц-Сгнах, однако, будучи поражеными армейскими силами и понеся большие потери, были отброшены назад, сообщает пресс-служба Минобороны Арцаха.
Параллельно с боевыми действиями вражеские силы продолжили обстреливать мирные населенные пункты, в частности, нанося ракетно-артиллерийские удары по городам Мартуни, Шуши и селу Каринтак. Подразделения Армии обороны нанесли целевые удары по огневым позициям противника, работающего на указанных направлениях.
Утром 1 ноября ВС Азербайджана возобновили наступательные действия, одновременно продолжая обстреливать мирные населенные пункты.
Отмечается, что Армия обороны Республики Арцах сохраняет полный контроль над всей протяженностью линии фронта, контролируя все движения противника и, при необходимости, нанося ему целевые удары.
Главы МИД Армении и Азербайджана Зограб Мнацаканян и Джейхун Байрамов 30 октября в Женеве договорились, что Армения и Азербайджан не будут преднамеренно наносить удары по гражданскому населению или невоенным объектам в соответствии с международным гуманитарным правом.