Իրանի հոգևոր գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմին՝ նշելով, որ այն պետք է ավարտվի, ինչի պայմաններն են «Հայաստանի կողմից գրավված տարածքների վերադարձը», իսկ Ադրբեջանի կողմից՝ այնտեղ ապրող հայերի անվտանգության երաշխավորումը։
«Մեր հարևաններ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պատերամ է ընթանում, որը նպաստավոր չէ մեր և տարածաշրջանի անվտանգության համար. այս պատերազմը պետք է ավարտվի։ Գլխավոր պայմաններից մեկը Հայաստանի կողմից գրավված բոլոր տարածքների վերադարձն է Ադրբեջանին։ Պետք է հարգել միջազգային սահմանները։ Իհարկե, անհրաժեշտ է նաև այդ շրջաններում ապրող հայերի անվտանգությունը և խաղաղությունը երաշխավորել»,- Isna-ի փոխանցմամբ՝ ասել է նա։
Ավելի վաղ Իրանը ներկայացրել էր ԼՂ հակամարտության կարգավորման իր պլանը, որով առաջարկվում էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափը փոխել ՌԴ-Թուրքիա-Իրան տարբերակով։
Իրանի ԱԳ փոխնախարար Աբաս Արաքչին հայտարարել էր, որ իրենց պլանի հիմնական գործոններին են «Ադրբեջանի հողերի օկուպացիային վերջ տալը, փոքրամասնությունների և մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, նա նաև հավելել էր, թե այդ ծրագիրը կարող է իրականացվել փուլային տարբերակով»:

Верховный лидер Ирана Али Хаменеи затронул тему военных действий в Карабахе, отметив, что война должна закончиться, и для этого «Армения должна вернуть оккупированные земли», а Азербайджан должен гарантировать безопасность армян региона.
«К сожалению, между нашими соседями – Азербайджаном и Арменией – идет война. Это прискорбное событие, которое угрожает безопасности региона и которое должно завершится как можно скорее», – сказал Хаменеи, пишет Isna.
По его словам, «азербайджанские территории должны быть возвращены Азербайджану», который «имеет право на их освобождение». При этом Хаменеи указал на необходимость обеспечения безопасности армян, проживающих на территории Карабаха.
Верховный лидер Ирана также предостерег от размещения террористов рядом с иранскими границами.
«Есть заслуживающие доверия доклады об участии определенного числа террористов в этом конфликте. Если они окажутся рядом с границами, появится ощущение опасности, то будут решительным образом встречены», – добавил Хаменеи.
В ходе военных действий в Карабахе в приграничных селах Ирана неоднократно падали снаряды и БПЛА Азербайджана. Иранская сторона предупреждала, что не потерпит нарушения своих границ.