3 Նոյեմբեր 2020 - 11:29 AMT
Լեռնային Ղարաբաղի հարցով հաղորդակցությունն իրականացվում է փորձագիտական մակարդակով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպման մասին խոսելը դեռ վաղ է, հայտարարել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Սերգեյ Ռուդենկոն, փոխանցում է EAD-ը։
«Այժմ մեզ մոտ փորձագիտական մակարդակով բանակցային գործընթաց է, և առաջին հերթին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում։ Մեկ այլ բանի մասին խոսել հիմա, երևի, վաղ է»,- ասել է նա։
Փոխնախարարի խոսքով՝ ՌԴ-ի համար ելակետայինն այն է, որ հակամարտությունը չի կարող ռազմական լուծում ունենալ։ Ըստ նրա` ԼՂ հակամարտության լուծումը պետք է համապարփակ լինի՝ ներառելով «շահագրգիռ բոլոր կողմերի շահերը»։
Հոկտեմբերի 1-ին և 2-ին ՌԴ նախագահը ԼՂ հարցը հեռախոսով քննարկել էր նախ ՀՀ, ապա Ադբեջանի ղեկավարների հետ։

Говорить об организации встречи лидеров Армении и Азербайджана Никола Пашиняна и Ильхама Алиева пока преждевременно. Об этом заявил замглавы МИД РФ Андрей Руденко.
«У нас идут переговоры на экспертном уровне, в первую очередь в рамках Минской группы, о чем-то другом говорить преждевременно», – добавил Руденко, пишет РИА Новости.
«Пока есть вполне определенные наработки (по решению конфликта в Нагорном Карабахе), которые были сделаны в рамках в рамках Минской группы ОБСЕ, в настоящее время разговор идет именно об этом», – сказал Руденко.
По его словам, Москва в целом «предпочла бы не спекулировать по урегулированию в Карабахе».
«Решение должно быть всеобъемлющее, политическое, с учетом интересов всех заинтересованных сторон», – добавил Руденко.
1 и 2 ноября президент РФ Владимир Путин провел беседы с Пашиняном и Алиевым, обсуждалась ситуация в Карабахе.