Ավստրիայի կանցլեր Սեբաստիան Կուրցն արձագանքել է Վիեննայում տեղի ունեցած ահաբեկչության կապակցությամբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից ստացված ցավակցական խոսքերին։
«Շատ շնորհակալ ենք ձեր աջակցության և սոլիդարության բարի խոսքերի համար։ Այս դժվարին ժամանակներում դրանք կարևոր են մեզ համար։ Ավստրիան չի երկյուղի այսպիսի սարսափելի ահաբեկչական ակտերից։ Միասին մենք կպաշտպանենք մեր բաց հասարակությունները և դեմոկրատական արժեքները»,- պատասխանել է նա թվիթերյան իր էջով։
Փաշինյանն անդրադադրձել էր Վիեննայում նոյեմբերի 3-ին իրականացված ահաբեկչությանն ու հայտարարել, որ կիսում է Ավստրիայի ժողովրդի ցավը։
«Այդ պատերազմը հավասարապես ուղղված է քրիստոնյաների, մուսուլմանների, հուդայականների դեմ։ Լեռնային Ղարաբաղը, ի դեպ, այդ պատերազմի հակաահաբեկչական առաջնագիծն է և առանց չափազանցության՝ այստեղ որոշվում է նաև քաղաքակրթության ճակատագիրը»,- գրել էր Փաշինյանը։
Նոյեմբերի 3-ին Ավստրիայի մայրաքաղաքում մի քանի վայրում ահաբեկչական հարձակումներ են եղել, 3 զոհ կաու մոտ 15 վիրավոր։ Հայտնի է, որ ահաբեկիչներից մեկը «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման համակիր է, մյուսներն իսլամիստներ են, նրանք բոլորը լավ զինված են։
Ավտրիայի ներքին գործերի նախարարությունից հորդորել են Վիեննայի բնակիչներին տնից դուրս գալ միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում։

3 Ноябрь 2020 - 12:54 AMT
Канцлер Австрии Себастьян Курц прокомментировал соболезнования премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Twitter в связи с атакой в Вене и отметил, что его поддержка много значит для Австрии в эти трудные времена.
«Очень благодарен за ваши слова солидарности и поддержки! Это очень много значит для нас в эти трудные времена. Австрию не запугать этими ужасающими террористическими актами. Вместе мы защитим наши открытые общества и демократические ценности», – написал Курц.
Пашинян ранее отметил: «Наши молитвы с народом Австрии. Нагорный Карабах уже больше месяца ведет борьбу с азербайджано-турецким террористическим тандемом. Я разделяю горе австрийцев, желаю терпения семьям погибших и скорейшего выздоровления раненым».
Поздним вечером 2 ноября по столице Австрии прокатилась волна террористических атак. Террористы совершили нападения в шести местах Вены. Четыре человека погибли, минимум 15 ранены.
Первая атака произошла у здания синагоги на Зайтенштеттенгассе. Остальные атаки также прошли в центре города. Нападавших было несколько, они использовали огнестрельное оружие. Погибшими были случайные прохожие, среди раненых есть полицейские.