Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում վարձկանների թիվն արդեն մոտենում է 2000-ի, հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, փոխանցում է «Կոմերսանտը»։
«Մենք, իհարկե, մտահոգված ենք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության միջազգայնացման և Մերձավոր Արևելքից գրոհայինների ներգրավմամբ: Բազմիցս կոչ ենք արել արտաքին խաղացողներին օգտագործել իրենց հնարավորությունները՝ կանխելու վարձկանների տեղափոխումը, որոնց թիվը հակամարտության գոտում, ըստ առկա տվյալների, արդեն մոտենում է 2000-ի», – ասել է նա:
Լավրովը հիշեցրել է, որ վարձկանների թեման բարձրացրել է նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հոկտեմբերի 27-ին իր թուրք գործընկեր Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հեռախոսազրույցում:
«Մենք համառորեն շարունակում ենք խթանել մեր դիրքերը տարբեր ուղիներով», – եզրափակել է Լավրովը:
Արցախում պատերազմի հենց սկզբից հայկական կողմը, միջազգային հանրությունն ու առաջատար լրատվամիջոցները հայտարարել են Թուրքիայի կողմից հակամարտության գոտի տեղափոխված վարձկան- ահաբեկիչների մասին։ Հայտնի է, որ նրանք Սիրիայից ու Լիբիայից են բերվել՝ Արցախի դեմ կռվելու։
Հայկական կողմը մեկ անգամ չէ, որ զգուշացրել է՝ ահաբեկիչների ներկայությունը վտանգավոր է ոչ միայն Արցախի, այլև ամբողջ տարածաշրջանի համար։

The number of militants involved in the Nagorno-Karabakh hostilities is approaching 2,000, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said in an interview with Kommersant on Tuesday, November 3.
In the war against Artsakh (Karabakh), Turkey is supporting Azerbaijan militarily, also by transferring terrorist mercenaries from Libya and Syria to fight against Karabakh. Armenia was the first to report on Turkey's deployment of thousands of Syrian fighters to Azerbaijan. International media publications followed suit, as did reactions from France, Russia, Iran and Syria. The Nagorno-Karabakh Defense Army has already unveiled footage of the interrogation of one such terrorist captured on the front.
"We are concerned about the internationalization of the Nagorno-Karabakh conflict and the involvement of militants from the Middle East. We have repeatedly called on external players to use their capabilities to prevent the transfer of mercenaries, whose number in the conflict zone, according to the data we have, is already approaching 2,000," Lavrov said.
"The matter was raised by [Russian President] Vladimir Putin during a telephone conversation with Turkish President Recep Tayyip Erdogan on October 27, and in regular contacts with the leaders of Azerbaijan and Armenia. We continue to persistently promote our position through various channels."