Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը հայտարարել է, որ նոյեմբերի լույս 4-ի գիշերը բավականին թեժ է եղել Շուշիում, Ադրբեջանը քաղաքացիական օբյեկտները ևս թիրախավորել է՝ կան վիրավորներ և բավականին մեծ ավերածություններ։
Նա նշել է, որ նոյեմբերի 3-ին Շուշին, Մարտունին և այլ բնակավայրեր, թիրախավորվել են նաև կասետային զինատեսակներով։ Բեգլարյանը նշել է, որ դա միջազգային իրավունքով արգելված զինատեսակ է՝ հատկապես քաղաքացիական օբյեկտների դեմ կիրառման առումով։
«Գիշերը Մարտունի քաղաքը նույնպես թիրախավորվել է, կան ավերածություններ։ Բարեբախտաբար, մարդկային կորուստներ, վիրավորներ չկան»,- ասել է Բեգլարյանը՝ նշելով, որ թիրախավորվել են նաև մի շարք գյուղական համայնքներ։
Նոյեմբերի 3-ին Ստեփանակերտի թիրախավորման հետևանքով 2 վիրավոր կար քաղաքացիական անձանց շրջանում։
Բեգլարյանը ներկայացրել է նաև կորուստները քաղաքացիականների շրջանում՝ 46 զոհ և առնվազն 144 վիրավոր։ Նա նշել է, որ սրանք դեռևս առկա տվյալներն են, քանի որ մարտական գործողությունները շարունակվում են։
ՄԻՊ-ը տեղեկացրել է նաև, որ ավելի քան 13,800 անշարժ մասնավոր գույք է վնասվել, 2100 մեքենա, ինչպես նաև մոտ 3100 ենթակառւցվածք, հանրային նշանակության օբյեկտներ: Վնասվել է 61 դպրոց և 10 մանկապարտեզ:

4 Ноябрь 2020 - 09:50 AMT
ВС Азербайджана вновь применили кассетные боеприпасы против гражданской инфраструктуры, на этот раз в городе Шуши Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики). Об этом заявил омбудсмен Арцаха Артак Бегларян.
«Ночью довольно напряженно было в Шуши, гражданские объекты подвергались достаточно интенсивным обстрелам, в результате чего есть раненые среди гражданского населения, большие разрушения», – заявил он.
Бегларян отметил, что город Мартуни также стал мишенью азербайджанских вооруженных сил. Есть разрушения на гражданских объектах, жители не пострадали. Омбудсмен рассказал также об обстреле столицы Карабаха Степанакерта, в результате чего два мирных жителя были ранены.
«Один из случаев ранения был зарегистрирован возле родильного дома, в зоне общественного значения, другой – в жилом районе возле центрального рынка», – сказал Бегларян.
Это означает, добавил омбудсмен, что азербайджанские силы продолжают преднамеренно брать под прицел гражданское население и объекты вопреки нормам международного гуманитарного права и договоренностей между сторонами.
За все время войны в Арцахе погибли 46 мирных жителей, получили ранения – 144. Повреждено более 13,800 единиц недвижимого имущества, более 3100 инфраструктурных объектов и объектов производственного и общественного значения, отметил Бегларян.