Անհասկանալի է, թե ինչ էին մտածում Բաքվում՝ զինյալներին Ղարաբաղի հակամարտության մեջ ներգրավելիս, քանի որ դրանք վտանգ են ներկայացնում ոչ միայն տարածաշրջանի համար, հայտարարել է արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Ահաբեկիչների հայտնվելը մեր տարածաշրջանում մարտահրավեր է շատ ավելի մեծ համատեքստում, և ոչ միայն մեզ համար: Հետևանքներն իսկապես լուրջ են»,- ասել է Մնացականյանը:
Նախարարի խոսքով` Արցախում հայ ժողովուրդը փաստացի երեք թշնամու դեմ է կռվում` Թուրքիայի, վարձկան ահաբեկիչների և Ադրբեջանի:
Մնացականյանը նշել է նաև, որ այժմ նախարարության հիմնական գործողություններից է ահաբեկչության դեմ պայքարը, իրենք հարցը բարձրացնում են նաև այլ երկրների գործընկերների հետ շփումներում: Նախարարը հայտնել է, որ առաջիկայում մանրամասներ կհայտնի այդ մասին։
Արցախյան հակամարտության գոտում Թուրքիայի անմիջական հովանավորությամբ Սիրիայից ու Լիբիայից ահաբեկիչ վարձկաններ են բերվել՝ կռվելու ադրբեջանական բանակի կազմում։ Ավելի վաղ ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Արցախի դեմ կռվող մոտ 2000 վարձկան կա։

Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan said on Thursday, November 5 It is not clear what authorities in Azerbaijan were thinking of when they decided to involve the militants in the Karabakh conflict, since they pose a threat not only to the region.
“The appearance of terrorists in our region is a challenge in a much broader context, and not just for us. The consequences are really serious,” Mnatsakanyan said.
According to the Foreign Minister, the Armenian people of Artsakh (Nagorno-Karabakh) are actually fighting against three enemies – Turkey, terrorist mercenaries and Azerbaijan.
Mnatsakanyan noted that one of the main directions of the Foreign Ministry's activitը is the fight against terrorism․ The Minister added that the details will be announced in the near future.