Անհասկանալի է, թե ինչ էին մտածում Բաքվում՝ զինյալներին Ղարաբաղի հակամարտության մեջ ներգրավելիս, քանի որ դրանք վտանգ են ներկայացնում ոչ միայն տարածաշրջանի համար, հայտարարել է արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Ահաբեկիչների հայտնվելը մեր տարածաշրջանում մարտահրավեր է շատ ավելի մեծ համատեքստում, և ոչ միայն մեզ համար: Հետևանքներն իսկապես լուրջ են»,- ասել է Մնացականյանը:
Նախարարի խոսքով` Արցախում հայ ժողովուրդը փաստացի երեք թշնամու դեմ է կռվում` Թուրքիայի, վարձկան ահաբեկիչների և Ադրբեջանի:
Մնացականյանը նշել է նաև, որ այժմ նախարարության հիմնական գործողություններից է ահաբեկչության դեմ պայքարը, իրենք հարցը բարձրացնում են նաև այլ երկրների գործընկերների հետ շփումներում: Նախարարը հայտնել է, որ առաջիկայում մանրամասներ կհայտնի այդ մասին։
Արցախյան հակամարտության գոտում Թուրքիայի անմիջական հովանավորությամբ Սիրիայից ու Լիբիայից ահաբեկիչ վարձկաններ են բերվել՝ կռվելու ադրբեջանական բանակի կազմում։ Ավելի վաղ ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Արցախի դեմ կռվող մոտ 2000 վարձկան կա։

Непонятно, чем думали в Азербайджане, вовлекая боевиков в карабахский конфликт, поскольку они представляют угрозу не только для региона, заявил 5 ноября министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян.
«Появление террористов в нашем регионе – это вызов в гораздо более широком контексте, а не только для нас. Последствия действительно серьезные», – сказал Мнацаканян.
По словам министра, армянский народ в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике) фактически воюет против трех врагов – Турции, наемных террористов и Азербайджана.
Мнацаканян отметил, что одним из основных направлений деятельности МИД сейчас является борьба с терроризмом, они также поднимают этот вопрос в контактах с партнерами из других стран. Министр добавил, что подробности об этом сообщит в ближайшее время.
Ранее глава МИД РФ Сергей Лавров заявил, что, по их сведениям, в зоне карабахского конфликта воюют до 2000 боевиков-наемников.