Ֆրանսիան՝ հավատարիմ մնալով միջազգային օրենքին, Ադրբեջանին չի վաճառում այնպիսի արտադրանք, որը կարող է կիրառվել Լեռնային Ղարաբաղում։ Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին հայտնեցին Ֆրանսիայի արտաքին գերատեսչությունից՝ հարցմանն ի պատասխան։
ԵՄ-ից զենքի արտահանման օնլայն տեղեկատուից պարզ էր դարձել, որ միայն 2019-ին Ֆրանսիայում տրվել է Ադրբեջան ռազմական նշանակության արտադրանք արտահանելու 3 լիցենզիա՝ €216,364,000 արժողությամբ, 2018-ին՝ €921,320,000, 2016-ին՝ €3 մլն-ի։
«Ֆրանսիան բծախնդրորեն հետևում է 1992 թվականից գործող զենքի և զինամթերքի մատակարարումների ԵԱՀԿ էմբարգոյին և չի մատակարարում որևէ զենք կամ սպառազինություն, որը կարող է կիրառվել Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների ընդացքում։ Ֆրանսիան որպես Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր ավելի պահանջկոտ է իրավիճակի գնահատման հարցում»․- հայտնում են Ֆրանսիայի արտգործնախարարությունից։
2019-ին տրված արտահաման լիցենզիաները տարածվում էին «Կրակի կառավարման, դրան հարակից համակարգերի և սարքավորումների, բաղադրիչների», «Ծրագրային ապահովման սարքավորումների և նյութերի», «Զրահապատ կամ պաշտպանողական միջոցների, կոնստրուկցիաների կամ բաղադրիչների» համար:
«Ֆրանսիան պատասխանատու արտահանող է՝ վերահսկման ուժեղ և թափանցիկ համակարգով, խորհրդարանական և Զենքի առևտրի մասին միջազգային պայմանագրով (ATT) սահմնաված իր տարեկան թարմացվող զեկույցներով», – ասվում է հարցման պատասխանում։
ԵԱՀԽ Ավագ պաշտոնյաների կոմիտեի 1992-ի փետրվարի 28-ի որոշմամբ արգելվեց զենքի՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տարածաշրջան մատակարարումը։

France does not supply any weapons or ammunition that could be used in hostilities in Nagorno-Karabakh, the press service of the French Foreign Ministry told PanARMENIAN.Net on Friday, November 6.
According to the online database launched by the European External Action Service, France approved over €216 million worth of arms export licenses for Azerbaijan in 2019, and more than €921 million in 2018. Arms export licenses worth some €3 million were granted in 2016, when Azerbaijan had attacked Karabakh again. PanARMENIAN.Net reached out to France's Foreign Ministry for details about the country's exports of military products.
"France scrupulously observes the OSCE arms embargo which has been in place since 1992 and thus does not supply any weapons or ammunition which could be used in armed operations in Nagorno-Karabakh. France is all the more demanding in its assessment of the situation due to the fact that it co-chairs the Minsk Group," The Foreign Ministry said.
"France is a responsible exporter, with a strong and transparent control system based on comprehensive data accessible online and updated annually as part of its parliamentary report and its report to the Arms Trade Treaty."