Նոյեմբերի 7-ին և լույս 8-ի գիշերը փոփոխական ինտենսիվությամբ մարտերը շարունակվել են ճակատային գծի բոլոր ուղղություններում: Առավել համառ գործողություններ են ծավալվել Շուշիի մերձակայքում և հարավարևելյան հատվածում: ՊԲ ստորաբաժանումները թշնամուն հասցրել են թիրախային հարվածներ` հետ մղելով առաջխաղացման բազմակի փորձերը, տեղեկացնում է Պաշտպանության բանակը:
Տարբեր ուղղություններում ծավալված մարտերի ընթացքում ոչնչացվել է թշնամու մեծաթիվ կենդանի ուժ, 4 տանկ, 20 միավոր այլ զրահատեխնիկա, 11 միավոր ավտոտեխնիկա, 2 ԱԹՍ: Մարտական գործողություններին զուգահեռ հակառակորդը հրթիռահրետանային համակարգերվ թիրախավորել է նաև մայրաքաղաք Ստեփանակերտը և Շուշին:
Գիշերն անհանգիստ ու լարված է եղել հատկապես Ստեփանակաերտում, հայտնում է Արցախի ԱԻՊԾ-ն։ Հեռահար հրթիռների 8 հարված է հասցվել քաղաքի բազմաբնակարան շենքերի, բնակելի թաղամասերի, հանրային նշանակության օբյեկտների և քաղաքացիական այլ ենթակառուցվածքների ուղղությամբ։ Նախնական տվյալներով՝ տուժածներ չկան։
Լուսադեմին դիտարկվել են հակառակորդի տեխնիկայի և անձնակազմի կուտակումներ ճակատային գծի հարավարևելյան և հյուսիսարևելյան հատվածներում:
Բանակային ստորաբաժանումները վերահսկում են օպերատիվ-մարտավարական իրադրությունը և քայլեր են ձեռնարկում կրակային խոցման ուղղությամբ:
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում դիմավորել եմ կյանքիս ամենածանր լուսաբացներից մեկը… Մեր Հայրենիքի պաշտպանների հետ կանգնած ենք մինչև վերջ: Կենաց-մահու պայքարը շարունակվում է»:

8 Ноябрь 2020 - 07:33 AMT
7 ноября и в ночь на 8 ноября бои с переменной интенсивностью продолжались по всем направлениям линии карабахского фронта. Наиболее ожесточенные действия развернулись в окрестностях города Шуши и в юго-восточном направлении, сообщает пресс-служба Минобороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).
Подразделения Армии обороны Арцаха нанесли врагу целевые удары, отражая многочисленные попытки продвижения ВС Азербайджана у Шуши.
В ходе боев, продолжавшихся в разных направлениях, было уничтожено большое количество живой силы противника, 4 танка, 20 единиц другой бронетехники, 11 единиц автотехники, 2 БПЛА.
Отмечается, что наряду с боевыми действиями ракетно-артиллерийскими системами противник обстреливал также столицу Степанакерт и Шуши. Была повреждена гражданская инфраструктура.
На рассвете наблюдалось скопление техники и личного состава ВС Азербайджана на юго-восточном и северо-восточном участках линии фронта.
«Армейские подразделения контролируют оперативно-тактическую ситуацию и предпринимают шаги по огневому поражению», – говорится в сообщении.
При этом пресс-служба Госслужбы по чрезвычайным ситуациям республики сообщает, что ночью было неспокойно и напряженно особенно в Степанакерте. Столица Арцаха периодически подвергалась ракетному обстрелу.
Восемь ракетных ударов дальнего радиуса действия были нанесены по многоквартирным зданиям, жилым кварталам, объектам общественного значения и другой гражданской инфраструктуре города. По предварительным данным, пострадавших нет.
В других населенных пунктах было относительно спокойно.
Президент Карабаха Араик Арутюнян заявил: «На площади Возрождения я встретил один из самых тяжелых рассветов в моей жизни…
Вместе с защитниками нашей Родины будем стоять до самого конца. Битва не на жизнь, а на смерть продолжается».