Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը նամակով դիմել է ՌԴ ղեկավարներին, այդ թվում համապատասխան ուժային կառույցների՝ նրանց ուշադրությունը հրավիրելով Մոսկվայում և ՌԴ խոշոր այլ քաղաքներում ադրբեջանցիների կողմից կազմակերպվող սադրանքներին:
Նամակներում ասվում է, որ մինչ Ռուսաստանի հայերի միությունը և Միասնական շտաբը հայրենակիցներին կոչ են անում զգացմունքներին չտրվել, «գործել ՌԴ օրենքների շրջանակում և չպատասխանել ադրբեջանցիների հանդունգն պահվածքին, վերջիններս, ղեկավարվելով, ըստ ամենայնի, անմիջապես Բաքվից, ՌԴ քաղաքների շուկաներում և փողոցներում ծայրահեղ ամբարտավան են իրենց պահում»:
«Հուսով ենք, որ ՌԴ իրավապահ մարմիններն օպերատիվ և կոշտ գործողություններ կձեռնարկեն հասարակական կարգը խախտողների նկատմամբ և թույլ չեն տա հակամարտությունը տեղափոխել Ռուսաստանի տարածք»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Նաև տեսանյութ է հրապարակվել, որտեղ երևում է ռուսաստանյան շուկաներից մեկում կախված՝ սադրիչ գրառմամբ ադրբեջանական դրոշը:

9 Ноябрь 2020 - 15:19 AMT
Президент Союза армян России (САР) Ара Абрамян обратился с письмами к руководителям РФ, в том числе и главам соответствующих силовых структур, с целью привлечения их внимания к провокациям, которые пытаются организовать азербайджанцы в Москве и ряде других крупных городов России.
В письмах подчеркивается, что, в то время, как САР и Объединенный штаб призывают армян России не поддаваться эмоциям, действовать в рамках законов РФ и не отвечать на дерзкие выходки азербайджанцев, последние, «управляемые, судя по всему, непосредственно из Баку, на рынках и улицах российских городов ведут себя крайне вызывающе».
«Мы рассчитываем на оперативные и жесткие действия правоохранительных органов РФ в отношении нарушителей общественного порядка и недопущение переноса конфликта на территорию России», – говорится в сообщении САР.
Организация также опубликовала видео, на котором на одном из российских рынков висит азербайджанский флаг с провокационной надписью.