Եվրոպական միությունը Հայաստանի կառավարությանը կորոնավիրուսի համավարակի հետևանքները չեզոքացնելու նպատակով 35.6 միլիոն եվրո դրամաշնորհ է հատկացնում, փոխանցում են ԵՄ-ից։
Դրամաշնորհը համավարակի ազդեցությունը մեղմելու համար ԵՄ կողմից Հայաստանին տրամադրվելիք 92 մլն եվրո օժանդակության փաթեթի բաղկացուցիչ մասն է։ ԵՄ-ից հայտնել են, որ որոշումն առանձին ոլորտներում բարեփոխումների դրական գնահատանքի արդյունք է:
Համավարակի դեմ պայքարում Հայաստանին աջակցելու նպատակով վերաբաշխվել և համալրվել է նոր ֆոնդերով՝ «մեղմելու համաճարակի՝ հայ ժողովրդի վրա ունեցած հետևանքները»:
ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը բարձր է գնահատել տրամադրվող օժանդակությունը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը նշել է, որ կիսում են համավարակի մարտահրավերը և համոզմունք հայտնել, թե միայն միասնաբար կկարողանան հասնել հաջողության։
Հայաստանում նոյեմբերի 9-ի դրությամբ կորոնավիրուսի դեպքերը հասել են 107,466-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 1042-ով: Առողջացածների ընդհանուր թիվը 64,910 է, փաստացի բուժվողներինը՝ 40,569-ը։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 1580 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 407:

The European Union on Monday, November 9 informed the government of Armenia about the disbursement of €35.6 million in grants to support the country in response to the Covid-19 pandemic.
The EU's decision follows a positive assessment on progress in selected sector reform areas, macroeconomic stability, public financial management and state budget transparency.
It is part of the EU €92 million assistance package for Armenia announced last April, which included restructured and new funds to support Armenia in its fight against the Covid-19 crisis, in order to mitigate the impact of the pandemic on the Armenian people.
The EU said the direct financial contribution recognizes and supports the government's commendable efforts to preserve jobs and support SMEs, as well as to ensure basic health and social services for those most affected by Covid-19. This assistance announced today is complementary to other instruments of support with CSOs and European financial institutions to assist vulnerable households and businesses.
The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 1042 to reach 107466 on Monday, November 9 morning. So far, 64,910 people have recovered, 1580 have died from the coronavirus in the country, while 407 others carrying the virus have died from other causes.