Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն տարածքում դաշնակից Ռուսաստանի Մի-24 ուղղաթիռի խոցումն ակնհայտ ագրեսիա է, հայտարարել է վարչապետի գլխավոր խորհրդական Վաղարշակ Հարությունյանը, փոխանցում է Armenpress-ը։
«Ադրբեջանի հակաօդային ստորաբաժանումների կողմից Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն տարածքում՝ երկրի դաշնակցի՝ Ռուսաստանի օդատիեզերական ուժերի Մի-24 ուղղաթիռ խոցելն ակնհայտ ագրեսիա է և հարձակում թե Հայաստանի, թե ՌԴ վրա: Ադրբեջանի Հանրապետությունն ակնհայտ տեսնում էր, որ ուղղաթիռը թռչում է Հայաստանի տարածքով և ակնհայտ է, որ իրենից վտանգ չի ներկայացրել: Չնայած այդ հանգամանքին, իրենք օգտագործել են հակաօդային պաշտպանության միջոց և խոցել են ուղղաթիռը»,- ասել է վարչապետի խորհրդականը։
Ըստ Հարությունյանի՝ խոցվել է ռուսական 102-րդ բազայի ուղղաթիռը, իսկ հարձակումն ուղղաթիռների, օդանավերի վրա համարվում է հարձակում տվյալ պետության, այս դեպքում՝ Ռուսաստանի վրա։
«Ակնհայտ է, որ ուղղաթիռի թռիչքի բնույթը և ուղղությունը չէր կարող ադրբեջանա-թուրքական կողմի համար ընդունվել որպես սպառնալիք, և այս առումով որևէ փաստարկ համոզիչ չէ»,- ասել է Հարությունյանը՝ անհրաժեշտ համարելով ուսումնասիրել նաև Թուրքիայի անթաքույց մասնակցությունը, քանի որ ուղղաթիռը խոցվել է Նախիջևանից, իսկ այն գտնվում է Թուրքիայի վերահսկողության տակ:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունից հայտնել էին, որ Հայաստանի տարածքում ռուսական Մի-24 ուղղաթիռը «սխալմամբ խոցվել է Ադրբեջանի կողմից»։ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ից հայտնել են, թե «ուղղաթիռի խոցումը դժբախտ պատահար է, և ուղղված չի եղել Ռուսաստանի դեմ»։ ՌԴ-ից նշել էին, որ նախնական տեղեկությունով, երկու հոգի զոհվել է, ևս մեկը՝ վիրավորվել:

Azerbaijan's destruction of the Russian military helicopter on the sovereign territory of Armenia is a clear aggression and attack on both Armenia and Russia, chief adviser to Prime Minister Nikol Pashinyan Vagharshak Harutyunyan said Monday, November 9, Armenpress reports.
Azerbaijan earlier apologized for "accidentally shooting down" the Mi-24 gunship over Armenia, saying it is "ready to pay compensation". Two members of the crew died while a third was injured in the crash, the Russian Defense Ministry said earlier. The Mi-24 aircraft accompanying a convoy of the Russian military base in Armenia was shot down with a man-portable air-defense system (MANPAD), the Ministry added, stressing that the incident took place in the airspace of Armenia, outside the combat zone.
"Azerbaijan was well aware that the helicopter flew within the territory of Armenia and did not pose a threat. They shot down the helicopter nonetheless," Harutyunyan said.
"On the other hand, a helicopter of the 102nd Russian military base was shot down, and an attack on helicopters and aircraft is considered an attack on that particular country, in this case, Russia. So, two international laws have been grossly violated here."
The aide to the Armenian Prime Minister believes it necessary to also consider the direct participation of Turkey in the attack on the helicopter belonging to Armenia's ally, since the helicopter was shot down from Nakhichevan, which is under Turkish control.
"It is obvious that the nature and direction of the helicopter's flight could not be considered a threat to the Azerbaijani-Turkish side, which means any arguments are unacceptable," Harutyunyan added.