Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ խոսելով ՀՀ ու Ադրբեջանի ղեկավարների հետ համատեղ հայտարարության մասին, նշել է, որ տարածաշրջանում ապաշրջափակվում են տնտեսական ու տրանսպորտային կապերը։
Ըստ հայտարարության՝ ԼՂ-ում՝ շփման գծում, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղը ՀՀ-ին կապող միջացքների երկայնքով տեղակայվում են Ռուսաստանի խաղաղապահ ուժեր։
«Տարածաշրջանում բոլոր տրանսպորտային հաղորդակցություններն ապաշրջափակվում են: Տրանսպորտային հաղորդակցությունների նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացվում է Ռուսաստանի սահմանային ծառայությունների կողմից»,- ասել է Պուտինը։
ՌԴ ղեկավարի խոսքով՝ ներքին տեղահանվածների և փախստականների վերադարձը ԼՂ և հարակից տարածքներ իրականացվում է ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով բարձրագույն հանձնակատարի վերահսկողության ներքո։

The agreement between Armenia, Russia and Azerbaijan to end the war in Nagorno-Karabakh will unblock the economic and transport links of the region, Russian President Vladimir Putin said Tuesday, November 5.
In a statement published in the early hours of Tuesday, Putin said control over transport communications will be carried out, inter alia, with the assistance of the Russian Border Service.
Internally displaced persons and refugees will be returning to the territory of Karabakh and the surrounding areas, under the control of the UN High Commissioner for Refugees, the Russian President added.
Karabakh (Artsakh) President Arayik Harutyunyan said on Tuesday that he has agreed to the deal signed by Armenia, Russia and Azerbaijan to end the war in Karabakh.