Հրապարակվել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի` Արցախում հրադադարի հաստատման վերաբերյալ համատեղ հայտարարության ամբողջական տեքստը։
Հայտարարության համաձայն` հայտարարվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում կրակի և բոլոր ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման մասին նոյեմբերի 10-ին` Երևանի ժամանակով 01: 00-ից: Ադրբեջանն ու Հայաստանը կանգ են առնում իրենց զբաղեցրած դիրքերի վրա։
Հայտարարության մեջ նաև ասվում է․
2. Աղդամի շրջանն ադրբեջանական կողմին է վերադարձվում մինչև 2020-ի նոյեմբերի 20-ը:
3. Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի երկայնքով և Լաչինի միջանցքի երկայնքով տեղակայվում է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմ ՝ 1960 զինծառայող հրաձգային զենքով, 90 զրահամեքենա, 380 միավոր ավտոմոբիլային և հատուկ տեխնիկա:
4. ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը ծավալվում է հայկական զինված ուժերի դուրսբերմանը զուգընթաց։ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի գտնվելու ժամկետը 5 տարի է՝ հերթական 5-ամյա ժամկետով ավտոմատ երկարաձգմամբ, եթե կողմերից ոչ մեկը ժամկետի սպառվելուց 6 ամիս առաջ չհայտարարի այդ դրույթի կիրառումը դադարեցնելու մտադրության մասին:
5. Հակամարտության կողմերի կողմից պայմանավորվածությունների կատարման վերահսկողության արդյունավետության բարձրացնելու նպատակով ստեղծվում է հրադադարի վերահսկման խաղաղապահ կենտրոն։
6. ՀՀ-ն մինչև 2020-ի նոյեմբերի 15-ը պետք է Ադրբեջանին վերադարձնի Քելբաջարի շրջանը, իսկ մինչև 2020-ի դեկտեմբերի 1-ը ՝ Լաչինի շրջանը։ Լաչինի միջանցքը (5 կմ լայնությամբ), որն ապահովելու է Լեռնային Ղարաբաղի կապը Հայաստանի հետ, ընդ որում շրջանցելով Շուշի քաղաքը, մնում է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության տակ։
Կողմերի համաձայնությամբ՝ առաջիկա երեք տարում կորոշվի Լաչինի միջանցքով երթևեկության նոր երթուղու կառուցման ծրագիրը, որը կապահովի Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև կապը՝ Հետագայում այդ երթուղու պահպանման համար ռուսական խաղաղապահ զորակազմի վերատեղաբաշխմամբ։
Ադրբեջանի Հանրապետությունը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երթևեկության անվտանգությունը երկու ուղղություններով:
7. Ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները վերադառնում են Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի վերահսկողության ներքո:
8. Կատարվում է ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց ու զոհվածների դիակների փոխանակում»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Ըստ հայտարարության վերջին կետի, ապաշրջափակվում են տարածաշրջանի բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերը։ Հայաստանն ապահովում է տրանսպորտային հաղորդակցությունը Ադրբեջանի Հանրապետության արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև՝ երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել երթևեկություն կազմակերպելու նպատակով: Տրանսպորտային հաղորդակցության վերահսկողությունն իրականացնելու են Ռուսաստանի ԱԴԾ Սահմանապահ ծառայության մարմինները:
Բացի այդ, կողմերի համաձայնությամբ ապահովվելու է Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությունն Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների հետ կապող նոր տրանսպորտային հաղորդակցությունների կառուցումը:

The text of the statement signed by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Azerbaijani President Ilham Aliyev, and Russian President Vladimir Putin has landed online.
Karabakh (Artsakh) President Arayik Harutyunyan said on Tuesday that he has agreed to the deal signed by Armenia, Russia and Azerbaijan to end the war in Karabakh.
1. We hereby declare that a complete ceasefire shall be established and all hostilities shall be stopped in the Nagorno-Karabakh conflict zone as of 00:00 Moscow time on November 10, 2020.
The Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia, hereinafter referred to as the Parties, shall remain at their current positions.
2. Aghdam region shall be returned to the Republic of Azerbaijan until November 20, 2020.
3. Peacekeeping troops of the Russian Federation shall be deployed along the line of contact in Nagorno-Karabakh and along the Lachin corridor, including 1,960 servicemen with firearms, 90 armored personnel carriers, 380 units of motor vehicles and special equipment.
4. The peacekeeping troops of the Russian Federation are being deployed in parallel with the withdrawal of the Armenian armed forces. The peacekeeping troops of the Russian Federation shall stay there for a period of 5 years, with automatic extension for the next 5-year periods, if none of the Parties declares of its intention to terminate the application of this provision 6 months before the expiration of the preceding period.
5. A peacekeeping center shall be deployed to monitor the ceasefire with a view to increasing the effectiveness of control over the implementation of the agreements reached by the Parties to the conflict.
6. The Republic of Armenia shall return the Kelbajar region to the Republic of Azerbaijan by November 15, 2020, and the Lachin region by December 1, 2020. The Lachin corridor (5 km wide), which will provide for communication between Nagorno-Karabakh and Armenia and at the same time will not affect the city of Shushi, shall remain under the control of the peacekeeping troops of the Russian Federation.
The Parties have agreed that a plan for the construction of a new route along the Lachin corridor shall be determined within the next three years, providing communication between Nagorno-Karabakh and Armenia, with the subsequent redeployment of Russian peacekeeping troops to protect this route.
The Republic of Azerbaijan shall guarantee traffic safety for citizens, vehicles and goods in both directions along the Lachin corridor.
7. Internally displaced persons and refugees shall return to Nagorno-Karabakh and adjacent areas under the control of the Office of the UN High Commissioner for Refugees.
8. An exchange of prisoners of war, hostages and other detained persons and bodies of the dead is to be carried out.
9. All economic and transport links in the region shall be unblocked. The Republic of Armenia guarantees the safety of transport links between the western regions of the Republic of Azerbaijan and the Nakhichevan Autonomous Republic with a view to organizing the unimpeded movement of citizens, vehicles and goods in both directions. Control over transport communication is exercised by the Border Guard Service bodies of the FSS of Russia.
The Parties agree that the construction of new transport communications linking the Nakhichevan Autonomous Republic with the western regions of Azerbaijan shall be provided.