Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ հայտարարության մեջ այդ տարածաշրջանի կարգավիճակը չի հստակեցվում։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա հավելել է, որ պետք է առաջնորդվել միջազգային ակտերով և ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերով։
«Այո, այս փաստաթղթում չի ասվում Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին, այս պահին մենք շարունակում ենք որպես ելման կետ ընդունել միջազգային իրավունքի բոլոր համապատասխան հիմնարար ակտերը, առաջին հերթին, ՄԱԿ ԱԽ համապատասխան բանաձևերն ու այլ փաստաթղթեր»,-ասել է Պեսկովը։
Նա տեղեկացրել է նաև, որ ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան չեն մասնակցել ԼՂ շուրջ պայմանավորվածություններին՝ սա եռակողմ, ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի, համաձայնությունն է։
ՀՀ, Ադրբեջանի և ՌԴ ղեկավարների հայտարարության համաձայն․ ՀՀ-ն Բաքվին է փոխանցում Աղդամը, Քելբաջարն ու Լաչինը;

The statement on ending the war does not specify the status of Nagorno-Karabakh, it is necessary to proceed from international acts and UN Security Council resolutions, said the press secretary of the Russian President Dmitry Peskov, according to RIA Novosti.
"This document does not mention the status of Karabakh, at the moment we continue to proceed from all the relevant basic acts of international law, first of all, the relevant resolutions of the UN Security Council and other documents.
According to Peskov, the United States and France did not participate in signing the deal on Karabakh.
“This is a trilateral statement,” Peskov said when asked whether the U.S. and France took part in reaching agreements on Karabakh.