Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ հայտարարության մեջ այդ տարածաշրջանի կարգավիճակը չի հստակեցվում։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա հավելել է, որ պետք է առաջնորդվել միջազգային ակտերով և ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերով։
«Այո, այս փաստաթղթում չի ասվում Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին, այս պահին մենք շարունակում ենք որպես ելման կետ ընդունել միջազգային իրավունքի բոլոր համապատասխան հիմնարար ակտերը, առաջին հերթին, ՄԱԿ ԱԽ համապատասխան բանաձևերն ու այլ փաստաթղթեր»,-ասել է Պեսկովը։
Նա տեղեկացրել է նաև, որ ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան չեն մասնակցել ԼՂ շուրջ պայմանավորվածություններին՝ սա եռակողմ, ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի, համաձայնությունն է։
ՀՀ, Ադրբեջանի և ՌԴ ղեկավարների հայտարարության համաձայն․ ՀՀ-ն Բաքվին է փոխանցում Աղդամը, Քելբաջարն ու Լաչինը;

10 Ноябрь 2020 - 11:35 AMT
В заявлении по Карабаху не уточняется статус этого региона, надо исходить из международных актов и резолюций Совбеза ООН. Об этом заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«Да, в этом документе не говорится о статусе Карабаха, в настоящий момент мы продолжаем исходить из всех соответствующих основных актов международного права, прежде всего, соответствующих резолюций Совета безопасности ООН и иных документов», – сообщил Песков журналистам, пишет РИА Новости.
По словам Пескова, США и Франция не участвовали в достижении договоренности по Карабаху – это трехстороннее соглашение России, Армении и Азербайджана.
«Это трехстороннее заявление», – сообщил Песков, отвечая на вопрос, принимали ли США и Франция участие в достижении договоренностей по Карабаху.