Ճգնաժամային իրավիճակից առանց նոր կորուստների դուրս գալու հրամայականը քաղաքացիական պատերազմի վտանգից խուսափումն ու ներքաղաքական հակասությունների հաղթահարումն է բացառապես սահմանադրական ճանապարհով, հայտարարել է Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։
«Քաղաքացիական պատերազմը թուրք-ադրբեջանական դաշինքին մեծագույն նվեր լինելուց բացի, կործանարար կլինի թե՛ Արցախի, թե՛ Հայաստանի, և թե՛ ողջ հայության համար։ Ուզում եմ հուսալ, որ ազգի ճակատագրով մտահոգ կուսակցությունները, հասարակական-քաղաքական խմբերը, ուժային կառույցները, մտավորականության հեղինակավոր ներկայացուցիչները և ընդհանրապես պատասխանատվության զգացում ունեցող բոլոր ուժերը կգործադրեն իրենց ողջ ազդեցությունը՝ նման աղետալի հեռանկարից խուսափելու համար»,- ասել է նա, փոխանցում է Ilur.am-ը։
17 կուսակցություն նոյեմբերի 11-ին հանրահավաք է հրավիրել, որում «կներկայացվի ստեղծված իրավիճակից ելքը»: Ոստիկանությունից արդեն հիշեցրել են, որ սեպտեմբերի 27-ից ՀՀ-ում հաստատված ռազմական դրությամբ արգելվում են հավաքներ և հանրային միջոցառումներ կազմակերպելը, անցկացնելն ու դրանց մասնակցելը։

Для выхода из сложившейся в Армении ситуации без новых потерь крайне важно избежать угрозы гражданской войны и преодолеть внутриполитические противоречия исключительно конституционным путем. Об этом заявил первый президент Армении Левон Тер-Петросян.
«Гражданская война будет не только большим подарком турецко-азербайджанскому союзу, но и станет разрушительной для Арцаха, Армении и всего армянства.
Надеюсь, что заинтересованные в судьбе народа стороны, общественно-политические группы, силовые структуры, авторитетные представители интеллигенции, в целом, все силы, у которых есть чувство ответственности, используют все свое влияние, чтобы избежать такой катастрофической перспективы», – заявил экс-президент, передает Ilur.am.
11 ноября 17 армянских партий созвали митинг, на котором «будет представлен выход из сложившейся ситуации». В полиции РА уже напомнили, что с 27 сентября в соответствии с введенным в стране военным положением собрания, организация, проведение массовых мероприятий и участие в них запрещены.