Կանադայի արտգործնախարար Ֆրանսուա Ֆիլիպ Շամպայնը հայտարարել է՝ ակնկալում են, որ Ադրբեջանը խստորեն կկատարի իր ստանձնած պարտավորությունները, իսկ Թուրքիան դուրս կգա հակամարտությունից։ Այդ մասին նա գրել է Twitter-ի իր միկրոբլոգում։
«Մենք ակնկալում ենք, որ Ադրբեջանը խստորեն կհարգի իր ստանձնած պարտավորությունները, և մարտական գործողություններն անհապաղ և ընդմիշտ կդադարեն։ Ինչպես նախկինում արդեն հայտարարել ենք՝ Թուրքիան պետք է դուրս մնա հակամարտությունից։
Կանադան աշխատում է Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի մասին ձեռք բերված համաձայնության պայմաններն ու հետևանքներն ուսումնասիրելու ուղղությամբ իր միջազգային գործընկերների հետ։
Ես մշտական կապի մեջ եմ ՀՀ ԱԳ նախարարի հետ՝ պարզելու, թե ինչպես կարող է Կանադան այս դժվարին ժամանակներում շարունակել աջակցել Հայաստանի ժողովրդին, ում հետ մեր ժողովուրդն ամուր կապեր և ընդհանուր արժեքներ ունի»,- ասվում է գրառման մեջ։
Հայտարարության մեջ նաև ասվում է, որ հայտարարված հրադադարից հետո կայուն խաղաղ կարգավորման հասնելու համար կողմերը պետք է բանակցեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում», – նշված է Կանադայի ԱԳ նախարարի հայտարարությունում։

Canada expects Azerbaijan to respect commitments it made under a deal to end the war in Nagorno-Karabakh and cease hostilities permanently without delay, Canadian Foreign Minister François-Philippe Champagne said Wednesday, November 11, adding that Turkey must remain outside of the conflict.
"We have taken note of the establishment of a ceasefire in Nagorno-Karabakh. We are working with our international partners to examine the terms and implications of this latest development," Champagne said.
"I have been in regular contact with the Armenian Foreign Minister to see how Canada can continue to support the Armenian people during this most difficult time and with whom we share strong people to people ties and values."
The top Canadian diplomat said all parties must negotiate to achieve a permanent and peaceful settlement, beyond the ceasefire and through the OSCE Minsk Group co-chairs process.