Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը բավարար մակարդակի չի տիրապետում իր ոլորտին և դրանում համոզվել է նաև պաշտպանության նախարարությունը, հայտարարել են ՊՆ-ից:
Քոչարյանն ավելի վաղ նշել էր, թե հայկական ռազմաօդային ուժերի հրամանատարը մի մարդ է, «որը չի թռնում»։
«Աշխարհում էդպիսի բան չկա։ Ռազմաօդային ուժերի հրամանատար՝ պարոն Տոնոյանի նշանակած»,-ասել էր նա։
ՊՆ-ից հայտնել են, թե Քոչարյանը «չի տիրապետում նույնիսկ պաշտպանական գերատեսչությանը վերաբերող տարրական գիտելիքների»։ Դիմելով Քոչարյանին՝ նշել են, որ ՊՆ կառուցվածքում գոյություն չունի «ռազմաօդային ուժեր», այլ՝ «ՀՀ ԶՈւ ավիացիայի վարչություն», իսկ ԶՈւ ավիացիայի վարչության պետին նշանակում է ոչ թե պաշտպանության նախարարը, այլ վարչապետի միջնորդությամբ՝ նախագահը։
«Պարոն Քոչարյանին նաև տեղեկացնենք, որ ՀՀ ԶՈւ ավիացիայի պետ-վարչության պետ, գնդապետ Գագիկ Ասլանյանը ոչ միայն «թռնում է», այլև առաջին կարգի և գործող օդաչու է, թռիչքներ է իրականացնում չորս, այդ թվում նաև ՍՈՒ 30-ՍՄ տեսակի ինքնաթիռներով, ունի ավելի քան 1500 թռիչքաժամ և իրավամբ համարվում է իր ոլորտի բարձրագույն պրոֆեսիոնալ»,-հայտարարել են ՊՆ-ից։

Conflict is brewing between Andranik Kocharyan, the Chairman of the Standing Committee on the Armenian parliament’s Defense and Security, and the Defense Ministry of Armenia.
The Defense Ministry said Kocharyan, who served as the country's First Deputy Defense Minister in the 1990s, does not have a sufficient level of knowledge in his field, after the lawmaker said "the commander of the Armenian Air Force does not fly".
Kocharyan "does not even have basic knowledge”, the Ministry of Defense said, adding that there is no “air force” in the Armenian Forces, but an Aviation Department, whose chief, Colonel Gagik Aslanyan, is not only "flying", but also a first-class pilot.
According to the Defense Ministry, Colonel Aslanyan can fly four types of aircraft, including SU-30-SM planes, has more than 1,500 flight hours and is considered a professional in his field.
The exchange comes days after Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Russian and Azerbaijani Presidents Vladimir Putin and Ilham Aliyev have signed a deal to end the war in Karabakh after almost 45 days. Karabakh (Artsakh) President Arayik Harutyunyan said on Tuesday that he has agreed to the deal signed by Armenia, Russia and Azerbaijan.