Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հայտարարել է, որ իր հետ խորհրդակցությունների եկած խորհրդարանական և արտախորհրդարանական ուժերը, Սփյուռքի ներկայացուցիչները Սահմանադրությանը համապատասխան վարչապետի հրաժարական կամ պաշտոնավարման դադարեցում և արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ են ցանկանում։
Ըստ նրա՝ ակնհայտ է, որ երկիրը ցնցումներից զերծ պահելու համար ի վերջո անխուսափելի են լինելու Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունները:
«Այս համատեքստում, իմ կարծիքով, միակ պատասխանատու մոտեցումը կարող է լինել կառավարության և իշխող քաղաքական ուժի կողմից սեփական ներուժն օբյեկտիվ գնահատելը և սեղմ ժամկետում ճանապարհային քարտեզ ներկայացնելը, որով կնախատեսվեն համապատասխան սահմանադրական գործընթացների նախաձեռնման ժամկետները, որոնց արդյունքում հնարավոր կդառնա իրականացնել Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրություններ, իսկ մինչ այդ կառավարումը կհանձնվի բարձր որակավորում ունեցող Ազգային համաձայնության կառավարությանը»,- հայտարարել է նա՝ հավելելով, որ այդ որոշումը բխում է համապետական շահերից։
Սեպտեմբերի 27-ից Արցախի դեմ Ադրբեջանը պատերազմ էր սանձազերծել՝ ահաբեկիչ-վարձկանների ու թուրքերի անմիջական աջակցությամբ։ Նոյեմբերի 10-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ՌԴ ու Ադրբեջանի նախագահների հետ պատերազմի դադարեցման համաձայնություն է ձեռք բերվել։ Ըստ դրա՝ Ադրբեջանը և Հայաստանը կանգ են առնում իրենց զբաղեցրած դիրքերում: Իսկ ՌԴ խաղաղապահները տեղակայվում են ԼՂ շփման գծի երկայնքում և Հայաստանի հետ կապող միջանցքում: ՀՀ-ում բողոքի ցույցեր են՝ վարչապետի հրաժարականի պահանջով։

Armenian President Armen Sarkissian has suggested holding snap parliamentary elections and the creation of a "government of national accord", amid political turmoil that is brewing in the country following a ceasefire statement on Nagorno-Karabakh.
Following the announcement of the statement signed by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, opposition parties and their followers have been rallying and demanding his resignation.
Sarkissian said he has been meeting with parliamentary and extra-parliamentary forces, various non-governmental organizations and individuals in the past days, also speaking to Diaspora agencies and community members over the phone. The absolute majority, the President said, agree on one issue: the resignation or termination of powers of the Prime Minister in accordance with the Constitution and snap parliamentary elections.
"I believe the only responsible approach for the government and the authorities may be to objectively assess their own potential and to present a roadmap in a short period of time, in order to outline the time frames of initiating relevant constitutional processes, which will enable the arrangement of snap elections to the National Assembly, while governance will be handed over to a highly qualified government of national accord," Sarkissian said.