Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հայտարարել է, որ իր հետ խորհրդակցությունների եկած խորհրդարանական և արտախորհրդարանական ուժերը, Սփյուռքի ներկայացուցիչները Սահմանադրությանը համապատասխան վարչապետի հրաժարական կամ պաշտոնավարման դադարեցում և արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ են ցանկանում։
Ըստ նրա՝ ակնհայտ է, որ երկիրը ցնցումներից զերծ պահելու համար ի վերջո անխուսափելի են լինելու Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունները:
«Այս համատեքստում, իմ կարծիքով, միակ պատասխանատու մոտեցումը կարող է լինել կառավարության և իշխող քաղաքական ուժի կողմից սեփական ներուժն օբյեկտիվ գնահատելը և սեղմ ժամկետում ճանապարհային քարտեզ ներկայացնելը, որով կնախատեսվեն համապատասխան սահմանադրական գործընթացների նախաձեռնման ժամկետները, որոնց արդյունքում հնարավոր կդառնա իրականացնել Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրություններ, իսկ մինչ այդ կառավարումը կհանձնվի բարձր որակավորում ունեցող Ազգային համաձայնության կառավարությանը»,- հայտարարել է նա՝ հավելելով, որ այդ որոշումը բխում է համապետական շահերից։
Սեպտեմբերի 27-ից Արցախի դեմ Ադրբեջանը պատերազմ էր սանձազերծել՝ ահաբեկիչ-վարձկանների ու թուրքերի անմիջական աջակցությամբ։ Նոյեմբերի 10-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ՌԴ ու Ադրբեջանի նախագահների հետ պատերազմի դադարեցման համաձայնություն է ձեռք բերվել։ Ըստ դրա՝ Ադրբեջանը և Հայաստանը կանգ են առնում իրենց զբաղեցրած դիրքերում: Իսկ ՌԴ խաղաղապահները տեղակայվում են ԼՂ շփման գծի երկայնքում և Հայաստանի հետ կապող միջանցքում: ՀՀ-ում բողոքի ցույցեր են՝ վարչապետի հրաժարականի պահանջով։

Президент Армении Армен Саркисян предложил провести в стране досрочные парламентские выборы и создать правительство национального согласия до их проведения в качестве выхода из сложившейся в РА ситуации. Об этом говорится в обращении президента к народу.
Саркисян подчеркнул, что единственным ответственным подходом к создавшейся в Армении ситуации будет объективная оценка правительством и правящей силой собственного потенциала и представления в кратчайшие сроки дорожной карты, ведущей к указанным конституционным процессам.
Президент сообщил, что провел несколько встреч с парламентскими и внепарламентскими силами, общественными группами и индивидуумами, а также провел телефонные разговоры с представителями диаспоры. В результате стало ясно, что абсолютное большинство сходятся в одном – необходима отставка правительства и досрочные парламентские выборы.
«В этом контексте, на мой взгляд, единственный ответственный подход может заключаться в объективной оценке со стороны правительства и правящей политической силы собственного потенциала и предоставлении в сжатые сроки дорожной карты по проведению конституционных процессов, в результате которых станет возможным проведение новых парламентских выборов, а до этого управление страной должно быть передано правительству национального согласия, обладающему высокой квалификацией», – отметил Саркисян.