Արցախում հրադադարի հաստատումից հետո՝ նոյեմբերի 11-ին, Գորիս-Շուշի ճանապարհահատվածում 10 քաղաքացի է անհետ կորել։
ՄԻԵԴ է ներկայացվել Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոց կիրառելու դիմում, որով պահանջվել է քայլեր ձեռնարկել` ապահովելու նոյեմբերի 11-ին Գորիս-Շուշի ճանապահին անհետ կորած 10 քաղաքացու կյանքի իրավունքը և զերծ մնալ նրանց նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքից: Այդ մասին ասվում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը հաստատել էր 4 քաղաքացիական անձի գերեվարվելու մասին շրջանառվող լուրերը։ Ադրբեջանական կողմը տեսանյութեր ու նկարներ էր տարածել։

17 Ноябрь 2020 - 07:42 AMT
Армения подала в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) заявление о применении экстренной меры в отношении Азербайджана из-за 10 граждан, без вести пропавших на дороге Горис – Шуши. Об этом сообщает представительство Армении в ЕСПЧ на своей странице в Facebook.
Граждане пропали 11 ноября, уже после прекращения военных действий в Карабахе.
В заявлении говорится, что необходимо потребовать от Азербайджана обеспечить право этих людей на жизнь и воздержаться от бесчеловечного обращения с ними.
Ранее омбудсмен Карабаха Артак Бегларян подтвердил факт взятия в плен азербайджанцами 4 гражданских. Азербайджанская сторона опубликовала видео и фотографии.