Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը մնում է չլուծված, այս պահին պահպանվում է ստատուս-քվոն։
«Այո, նման խնդիր կա, Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի հարցը կարգավորված չէ, մենք պայմանավորվել ենք, որ պահպանում ենք այսօր գոյություն ունեցող ստատուս-քվոն։ Իսկ թե ինչ կլինի հետագայում` կլուծեն ապագայում ապագա ղեկավարները, այս գործընթացի ապագա մասնակիցները»,- ասել է Պուտինը։
Նրա խոսքով` ոչ միայն ավարտվել են մարտական գործողությունները, այլև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ապաարգելափակել տրանսպորտային բոլոր հաղորդակցությունները և վերականգնել տնտեսական կապերը։
«Իմ կարիքով` սա չափազանց կարևոր է և ստեղծում է երկարաժամկետ հեռանկարով հարաբերությունների կարգավորման համար լավ հիմք»,-նշել է նա։

17 Ноябрь 2020 - 18:57 AMT
Президент России Владимир Путин заявил, что статус Нагорного Карабаха будет определен в будущем, а пока сохраняется статус-кво.
«Да, такая проблема существует, окончательный статус Карабаха не урегулирован, мы договорились о том, что мы сохраняем статус-кво, существующий на сегодняшний день, что будет дальше – это предстоит решить в будущем, будущим руководителям, будущим участникам этого процесса», – заявил глава российского государства, пишет ТАСС.
Соглашение по Нагорному Карабаху дает возможность нормализации ситуации в перспективе, отметил президент.
Он обратил внимание, что в Нагорном Карабахе не только прекратились боевые действия, но и достигнута договоренность о разблокировании всех транспортных коммуникаций и восстановлении экономических связей.
«На мой взгляд, это чрезвычайно важно и это создает хорошую базу для нормализации отношений на длительную перспективу», – сказал Путин.