Արցախի Մարտակերտի շրջանի Նոր Մարաղա, Նոր Այգեստան, Նոր Սեյսուլան, Նոր Կարմիրավան, Նոր Հայկաջուր, Հովտաշեն և Նոր Ջրաբերդ բնակավայրերը ևս անցնում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ՝ համաձայն նոյեմբերի 10-իի հայտարարության, փոխանցում են Արցախի տեղեկատվական շտաբից։
Պետական միջամտությամբ միջոցներ են ձեռնարկվում գյուղերի 2000 բնակչի գույքի տեղափոխման, կեցության ժամանակավոր վայրերի և այլ միջոցների ապահովման ուղղությամբ:
Հայտարարության մեջ նշված է, որ մինչև նոյեմբերի 20-ն Աղդամի շրջանը պետք է վերադարձվի Ադրբեջանին: Նշված բնակավայրերը, ինչպես նաև Ակնա բնակավայրը (Աղդամ), ըստ ադրբեջանական կողմի, գտնվում են Աղդամի շրջանում:

18 Ноябрь 2020 - 13:15 AMT
Села Нор Марага, Нор Айгестан, Нор Сейсула, Нор Кармираван, Нор Хайкаджур, Овташен и Нор Джраберд Мартакертского района, согласно совместному заявлению лидеров Армении, России и Азербайджана, также переходят под контроль Азербайджана. Кроме того, Азербайджану переходят населенные пункты Ухтасар и Арменакаван Аскеранского района, сообщил Информационный центр Арцаха.
«В заявлении говорится, что Агдамский район будет возвращен Азербайджану до 20 ноября 2020 года. Указанные населенные пункты, а также поселок Акна (Агдам), по данным азербайджанской стороны, расположены в Агдамском районе», – говорится в сообщении.
При содействии государства принимаются меры по перевозке имущества более 2000 жителей сел Мартакертского района, 400 жителей Аскерана и около 800 – поселка Акна, обеспечению их временными местами проживания.