Արևմուտքը փորձում է հայ և ադրբեջանցի ազգայնականներին սադրել Ղարաբաղի զինադադարի տապալման համար։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության տնօրեն Սերգեյ Նարիշկինը։
Նրա խոսքով՝ հայերին փորձում են համոզել, որ Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղությունը Երևանի պարտությունն է, անհրաժեշտ էր կռվել մինչև հաղթական ավարտ, իսկ ադրբեջանցիներին՝ ընդհակառակը, ասում են, որ Կրեմլը նրանցից գողացել է հաղթանակը, երբ մեկ քայլ էր մնում Ստեփանակերտը վերցնելուն։
Նարիշկինն ասել է, որ Արևմուտքի գործողությունները վկայում են, որ «ԱՄՆ-ն և նրա եվրոպական ընկերները հայերի և ադրբեջանցիների շահերի հաշվին» իրենց հարցերն են լուծում։
Հայկական կողմը որոշումը բացատրել էր նրանով, որ Շուշիի գրավումից հետո վտանգվել էր մայրաքաղաք Ստեփանակերտը։

The West is trying to provoke Armenian and Azerbaijani nationalists to break the ceasefire in Nagorno-Karabakh, director of the Russian Foreign Intelligence Service (SVR) Sergey Naryshkin said Wednesday, November 18.
"They are trying to convince the Armenians that the peace in Nagorno-Karabakh is a defeat for Yerevan, throwing in the idea of "war to the bitter end". Azerbaijanis, on the contrary, are told that the Kremlin “stole their victory” when the Azerbaijani army was one step away from taking Stepanakert," Naryshkin said, according to RIA Novosti.
According to Naryshkin, the actions of the West indicate that "the United States and its European friends, as always, solve their problems at the expense of the interests of ordinary people – Azerbaijanis and Armenians, in this case."
"Americans and Europeans do not worry that their provocations may lead to new bloodshed and plunge the region into a serious military conflict."