Ադրբեջանցիները «հրաձգության պարապմունքներ են» անցկացրել՝ Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց գյուղում գտնվող 1941-1945 թվականներին Հայրենական մեծ պատերազմում զոհվածների հուշարձանը օգտագործելով որպես պատվանդան։
Համացանցում հայտնված տեսանյութում երևում է՝ ինչպես են ադրբեջանցի զինծառայողները կրակում հուշարձանի վրա դրված շշին։
Ավելի վաղ տեսանյութեր էին հայտնվել նաև Շուշիի սբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցող, Մեխակավանի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցիների, Վազգեն Սարգսյանի արձանի և այլ հուշարձանների վանդալիզմից։
Սեպտեմբերի 27-ից Արցախի դեմ Ադրբեջանը պատերազմ էր սանձազերծել՝ ահաբեկիչ-վարձկանների ու թուրքերի անմիջական աջակցությամբ։ Նոյեմբերի 10-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ՌԴ ու Ադրբեջանի նախագահների հետ պատերազմի դադարեցման համաձայնություն է ձեռք բերվել։ Ըստ դրա՝ Ադրբեջանը և Հայաստանը կանգ են առնում իրենց զբաղեցրած դիրքերում: Բացի այդ, Արցախը Ադրբեջանին է հայձնում Շուշին, Բերձորը և Քարվաճառը։ Իսկ ՌԴ խաղաղապահները տեղակայվում են ԼՂ շփման գծի երկայնքում և Հայաստանի հետ կապող միջանցքում:

Azerbaijani soldiers have been filmed desecrating another monument in Nagorno-Karabakh, according to fresh footage spreading online.
In particular, a memorial to the fallen soldiers of the Great Patriotic War, erected in the village of Avetaranots, Askeran region, was targeted by the Azerbaijanis.
The video features Azeri troops practicing shooting at bottles they have placed on the monument.
Earlier, a photo of the desecrated monument to the Armenian state and military leader Vazgen Sargsyan, erected in Shushi, was published. In the picture, an Azerbaijani soldier is sitting on the head of the statue, while the monument itself is smeared with paint.
The ancient Armenian monasteries of Dadivank and Amaras, the ruins and the archeological site of Tigranakert, the iconic Ghazanchetsots Cathedral in Shushi and hundreds of other historic monuments will be left to Azerbaijan, under the statement on the cessation of hostilities in Karabakh. At the moment, Russian peacekeepers have been deployed to the area near Dadivank to ensure the safety of both the church and the perishoners. The cathedral in Shushi, meanwhile, has already been vandalized: inscriptions in Azerbaijani have been painted on the walls.