Ադրբեջանն ու Հայաստանը նոյեմբերի 13-ից Լեռնային Ղարաբաղում զոհվածների 385 մարմին են փոխանակել։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Այդ թիվը ներառում է երկու կողմերի զոհերին»,-ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը նաև նշել է, որ նոյեմբերի 14-ից Լեռնային Ղարաբաղ է վերադարձել ավելի քան 3000 փախստական: «Լեռնային Ղարաբաղ է վերադարձել 3054 փախստական»,-ասել է նա։
Ըստ դիվանագետի, Ռուսաստանի ջանքերը հնարավորություններ են ստեղծում ԼՂ հակամարտության երկարաժամկետ հնարավորություններ։ Նա հավելել է, որ նոյեմբերի 17-19-ին Մոսկվայում են գտնվում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները։ Նրանք խորհրդակցություններ են ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։
Սեպտեմբերի 27-ից Արցախի դեմ Ադրբեջանը պատերազմ էր սանձազերծել՝ ահաբեկիչ-վարձկանների ու թուրքերի անմիջական աջակցությամբ։ Նոյեմբերի 10-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ՌԴ ու Ադրբեջանի նախագահների հետ պատերազմի դադարեցման համաձայնություն է ձեռք բերվել։ Ըստ դրա՝ Ադրբեջանը և Հայաստանը կանգ են առնում իրենց զբաղեցրած դիրքերում: Բացի այդ, Արցախը Ադրբեջանին է հայձնում Շուշին, Բերձորը և Քարվաճառը։ Իսկ ՌԴ խաղաղապահները տեղակայվում են ԼՂ շփման գծի երկայնքում և Հայաստանի հետ կապող միջանցքում:

Azerbaijan and Armenia have exchanged 385 bodies of soldiers killed in fighting in Nagorno-Karabakh since November 13, the official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, told a briefing on Thursday, November 19, TASS reports.
Zakharova said more than 3,054 refugees have returned to Karabakh since November 14. At the same time, the diplomat noted that the population from the Karvachar region, which will be handed over to Azerbaijan in the coming days, are fleeing their homes and arriving in Armenia.
According to her, Russia's efforts create opportunities for a long-term settlement of the crisis in Karabakh. Zakharova added that the OSCE Minsk Group co-chairs are visiting Moscow at the invitation of Russian Foreign Minister Sergei Lavrov on November 17-19.